Merkez Bankası 2021 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini ve Dolar Kuru Beklentisi

Piyasalar pandemi nedeni ile tüm dünyada dalgalı seyretmeye devam ederken süreç en çok Türkiye'nin de aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkiliyor.

Merkez Bankası 2021 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini ve Dolar Kuru Beklentisi
Piyasalar pandemi nedeni ile tüm dünyada dalgalı seyretmeye devam ederken süreç en çok Türkiye'nin de aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkiliyor. Türkiye'de 2020 senesinde koronavirüs salgınına bağlı olarak yaşanan olumsuzluklar enflasyonda yükselişe neden olmuştu.

MERKEZ BANKASI 2021 ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ OLDU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan son beklenti anketi raporuna göre enflasyon tahmini de belirlenmiş oldu. Şubat ayında yayımlanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021 yılı Şubat ayı Beklenti Anketi verilerine göre Merkez Bankası enflasyon tahmini cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 11.55 olarak ilan edilmişti. Şubat ayında yayımlanan son anket sonuçlarına göre ise cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi gerileyerek yüzde 11.23 seviyesine çekilmiş oldu.

12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,53 olarak ilan edilirken aynı oran bu
anket döneminde yüzde 10,36 olarak ilan edildi. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,14 ve yüzde 9,03 olarak rapordaki yerini aldı.

MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ İLE 1 DOLAR YIL SONUNDA KAÇ TL OLUR?

Merkez Bankası beklenti anketi raporuna göre 2021 yıl sonu döviz kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 8,09 TL iken, bu anket döneminde geri çekilme gösterdi ve 7,79 TL olarak gerçekleşti. Döviz kuru beklentisi 8 liranın altına doğru çekilerek psikolojik eşik kırılmış oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,16 TL iken, bu anket döneminde 7,94 TL olarak gerçekleşti ve yine 8 lira bandının altında kalarak piyasada olumlu bir hava oluşmasını destekledi.
Yorumlar (0)