Merkez Bankası 2021 Yılının İlk Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak, Ocak Ayı Toplantısı Hangi Tarihte?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak 2021 toplantısı için geri sayım başladı. 2021 yılının açıklanacak ilk faiz kararı olmasının yanı sıra Merkez Bankası tarafından 2021 yılında takip edilecek olan faiz politikasını da belirlemesi nedeni ile büyük önem taşıyan Ocak ayı faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak, Merkez Bankası faiz artırımı yapacak mı?

Merkez Bankası 2021 Yılının İlk Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak, Ocak Ayı Toplantısı Hangi Tarihte?

Merkez Bankası 2021 yılının ilk Para Politikası Kurulu Toplantısı için geri sayıma başladı. 2021 senesinin ilk toplantısı olmasının yanı sıra açıklanacak olan kararın yeni yılda uygulanacak olan faiz seyrine yön vermesi de toplantının önemini arttırmış durumda. 

MERKEZ BANKASI OCAK AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN, 2021 YILININ İLK FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal göreve geldiği ilk tarihten bu yana 2 PPK toplantısına başkanlık yapmıştı. Her iki toplantıda da faiz artırımı kararı veren Başkan Naci Ağbal beklentilerin üzerinde faiz artışı kararı vermişti. Yapmış olduğu her açıklamasında kararlı parasal sıkılaşma politikası ve enflasyonla mücadele açıklamasında bulunan Başkan Ağbal'ın Ocak ayında açıklayacığı faiz kararı bu nedenle önemini bir kademe daha arttırmış oldu. 

Merkez Bankası tarafından 2021 yılında ilk açıklanacak olan faiz kararı olmasının yanı sıra parasal sıkılaşma politikasının devam edip etmeyeceği yönündeki işaretleri de vermesi yönünden de büyük önem taşıyan karar için geri sayım başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan Ocak ayı faiz kararı için 21 Ocak 2021 tarihi ilan edildi. 

21 Ocak 2021 Perşembe günü açıklanacak olan faiz kararı Naci Ağbal tarafından imzalanan basın duyurusu ile saat 14:00 itibari ile kurumun resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. Verilecek karar için faiz indirimi ihtimali son derece düşük beklenirken 2020 yılında açıklanan yüksek faiz artırımı kararlarının da gelmesi uzak bir ihtimal olarak görülüyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)