Merkez Bankası Açıkladı: 2020 ve 2021 Yıl Sonunda 1 Dolar Kaç TL Olacak?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Aralık ayı beklenti anketi ile beraber yıl sonu enflasyon tahmini ve dolar kuru beklentisi rakamları ilan edildi.

Merkez Bankası Açıkladı: 2020 ve 2021 Yıl Sonunda 1 Dolar Kaç TL Olacak?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Aralık ayı beklenti anketi ile beraber yıl sonu enflasyon tahmini ve dolar kuru beklentisi rakamları ilan edildi. 2020 ve 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini ile 1 dolar kaç TL olacak?

Emlak365.com  / Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası merakla beklenen Aralık ayı beklenti anketi rakamlarını açıkladı. Merkez Bankası Beklenti Anketi İstatistikleri Aralık 2020 raporuna bu ay reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 63 katılımcı yanıt verdi.

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ NEDİR?

Her ay Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen özel bir anket çalışmasıdır. Anket ile Merkez Bankası tarafından belirlenen reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan katılımcılara enflasyon, dolar kuru ve faiz beklentileri sorulmakta, bu sorulara verilen yanıtlar üzerinden medyan beklentiler ölçülere anket sonuçları yayımlanmaktadır. Merkez Bankası kendisi piyasa yapıcı bir kurum olduğu için kendisinin böyle bir tahminde bulunması teknik olarak mümkün olmamakla beraber kurumun anketi yayımlamasından dolayı anket Merkez Bankası Beklenti Anketi adı ile anılmaktadır.

MERKEZ BANKASI 2020 YIL SONU VE 2021 YIL SONU DOLAR KURU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL?

2020 yıl sonu dolar kuru beklentisi düştü. Merkez Bankası tarafından yapılan anket ile görüş bildiren katılımcıların 2020 yıl sonu dolar kuru beklentisi 7.89 TL seviyesinden 7.77 TL seviyesine çekildi.

MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU VE 2021 YIL SONU DOLAR KURU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ KAÇ TL?

Merkez Bankası 2021 yıl sonu dolar kuru tahmini beklentisi (12 ay sonrası döviz kuru beklentisi) rakamı ise 8.41 TL seviyesinden 8.37 TL seviyesine çekildi.
Yorumlar (0)