Merkez Bankası Açıkladı: Enflasyon Neden Yükseldi?

Dün Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı enflasyonu büyük bir yükseliş yaşayarak 19 ayın zirvesine tırmanmıştı. Yaşanan yükselişin ardından TCMB Merkez Bankası tarafından açıklanan aylık fiyat gelişmeleri Mart 2021 raporu ile yaşanan yükselişin nedenleri açıklandı. Enflasyon neden artar, yükselir?

Merkez Bankası Açıkladı: Enflasyon Neden Yükseldi?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Aylık Fiyat Gelişmeleri – Mart 2021 raporu ile beraber enflasyonda yaşanan yükselişin nedenleri masaya yatırıldı.

ENFLASYON NEDEN YÜKSELİYOR?

Dün Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Mart ayı enflasyon raporuna göre TÜFE Mart ayında aylık bazda yüzde 1.08 oranında artış gösterdi. Yıllık enflasyon rakamları ise yüzde 0.58 oranında artış gösterdi ve yüzde 16.19 seviyesine ulaşarak son 19 ayın en yüksek noktasını görmüş oldu.

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükselişlerin nedeni ise enerji, hizmet ve temel mallardan kaynakladı. Gıda grubu içerisinde yer alan mallarda ise enflasyon geriledi. Uluslararası petrol fiyatlarında yaşanan artışa rağmen Türkiye'de uygulamaya alınan eşel mobil uygulaması sayesinde ise zamlar pompaya yansıtılmamış, bu da enflasyonu sınırlandırdı.

Hizmet enflasyonunda yaşanan yükseliş ise kontrollü normalleşme süreci ve özel iletişim vergisinde yaşanan yükselişe bağlandı. Temel mal enflasyonunda da dayanıklı tüketim malları dışındaki sektörlerde yaşanan gelişmelerin yukarı yönlü seyri desteklediği vurgulandı.

[video width="640" height="360" mp4="https://www.emlak365.com/wp-content/uploads/2021/04/merkez-bankasi-enflasyon-aciklamasi.mp4"][/video]

Uluslararası emtia fiyatlarında yaşanan yükseliş, Türk Lirasında yaşanan görünüm, bazı ürün gruplarında yaşanan arz sıkıntılarının ise üretici fiyatlarında hızlı bir yükselişe neden olduğu açıklandı. B ve C göstergelerinde yıllık enflasyon oranı yükseliş gösterirken eğilimler gerilemiş olsa da yüksek seviyeler korundu.

Enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş dün büyük yankı uyandırmış, daha 3. aydan itibaren memur ve emekli maaşlarına yaşanan yükseliş ile enflasyon farkı zammı oluşmuştu. Yaşanan yükseliş dolar kuru ve bankaların kredi faiz oranlarını da yakından ilgilendiriyor.
Yorumlar (0)