Merkez Bankası Aralık Ayı PPK Toplantısı! TCMB Aralık 2020 PPK Faiz Kararı Ne Zaman?

Para piyasalarının merakla beklediği gelişmelerin başında Aralık 2020 dönemi PPK toplantısı geliyor.

Merkez Bankası Aralık Ayı PPK Toplantısı! TCMB Aralık 2020 PPK Faiz Kararı Ne Zaman?

Para piyasalarının merakla beklediği gelişmelerin başında Aralık 2020 dönemi PPK toplantısı geliyor. Faiz artırımı olacak mı, olmayacak mı? sorularının yanıt bulacağı PPK toplantısının ne zaman yapılacağı ve uzmanların tahminleri.

Ekonomi gündemi ve para piyasaları 2020 Aralık dönemi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı faiz kararlarını bekliyorlar. Başta döviz kuru olmak üzere çok sayıda ekonomik etmeni yön bulmasında etkili olacak kararlara dair ilk tahminler de gelmeye başladı. İşte Aralık 2020 PPK toplantısı kararlarına dair son gelişmeler; 

TCMB ARALIK 2020 PPK TOPLANTISI

Merkez Bankası'nın kasım ayında almış olduğu faiz kararı sonrası para piyasaları yatay bir seyir izlemişti. Özellikle dolar kuru 8.53 TL bandına kadar çıkarak rekor seviyelere ulaşmıştı. O dönem gelen reform açıklamaları ve PPK faiz artırımı kararı dolar kurunda yaşanan dalgalı süreci sonlandırmıştı. Dolar kurunun yatay bir seyir izleyemeye başlaması ve yurt için diğer gelişmeler ise piyasaların sakinliğini korumasını sağladı. 

Kasım ayı PPK toplantısının ardından ise Aralık 2020 faiz kararları beklenir oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faaliyet takvimine göre 2020 Aralık PPK toplantısı 19 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirilecek. Merkez Bankası PPK toplantısına sabah saat 10.00 itibariyle başlayacak. Söz konusu toplantıya dair kararlar ise saat 14.00'te ilan edilecek. 

EKONOMİSTLERİN PPK TAHMİNLERİ

Kasım ayında Merkez Bankası tarafından alınan faiz artırımı kararı sonrasında piyasaların sakin bir seyir izlemesi nedeniyle ekonomistlerin ilk tahmini faizlerin sabit tutulması yönünde. Ancak önümüzdeki süreçte yaşanabilecek bazı ekonomi gelişmeleri nedeniyle TCMB'nin yeni bir faiz artırımına gidebileceği de görüşler arasında yer alıyor.

Emlak365.com

Yorumlar (0)