Merkez Bankası Başkan Değişimi Sonrası Dolar Kurunun Asya Piyasalarındaki İlk Fiyatlaması Şok Etti!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yönetiminde yaşanan gelişmelerin dolar kuru üzerinde nasıl etki edeceğine dair büyük bir merak yaşanırken ilk işlem rakamları Asya piyasalarından geldi. Asya piyasalarında dolar/TL'de ilk fiyatlamalarda çok ciddi bir yükseliş meydana geldiği görüldü.

Merkez Bankası Başkan Değişimi Sonrası Dolar Kurunun Asya Piyasalarındaki İlk Fiyatlaması Şok Etti!
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanlığında Naci Ağbal'ın görevden alınıp yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nun atanması Türkiye ekonomisinde çok büyük bir değişim olarak değerlendirilirken Türk lirasının dolar kuru karşısındaki hareketi büyük bir merak konusu olmuştu.

Hafta sonu piyasalar kapalıyken gerçekleşen görev değişimi piyasaların kapalı olmasından dolayı dolar kuru üzerinde nasıl etki yapacağı belli olmamıştı. Türkiye'de şu saat itibariyle piyasalar kapalı olduğu için dolar kurunda herhangi bir yeni fiyatlama yapılamıyor. Ancak Asya piyasaları yeni haftaya başladı ve dolar/TL'de ilk fiyatlamalar belli oldu.

DOLAR KURU ASYA PİYASALARINDA 8,35 TL'Yİ GÖRDÜ!

Merkez Bankası'nda başkan değişiminin ilk fiyatlamalara göre Türk lirası aleyhine olumsuz olduğu görüldü. Dolar kurunda ilk fiyatlamaya bakıldığında ciddi bir yükseliş hareketi gözlemlendi. Asya piyasalarındaki sığ işlemlerde dolar/TL kotasyonu yüzde 15 yükseliş kaydederek 8,35 TL'yi gördü.HAFTAYI 7,21 TL'DEN KAPATMIŞTI!

Dolar kuru geçtiğimiz haftayı Merkez Bankası'nın 200 baz puanlık faiz artırımının etkisi ile 7,21 TL'te kapatmıştı.

Dolar kurunun Türkiye'deki piyasaların açılması ile kaç TL'den fiyatlanacağına dair büyük bir işaret olan Asya piyasalarındaki fiyatlama yeni fiyat hakkındaki merakları da arttırdı.

Emlak365.com
Yorumlar (0)