Merkez Bankası Başkan Değişiminin Yapıldığı Hafta Ne Kadar Döviz Mevduatı Düşüşü Olduğu Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından haftalık mevduat verileri açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu'nun atandığı hafta döviz varlıklarındaki değişimler belli oldu.

Merkez Bankası Başkan Değişiminin Yapıldığı Hafta Ne Kadar Döviz Mevduatı Düşüşü Olduğu Açıklandı!
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlık makamında Naci Ağbal'ın görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu'nun getirilmesi ekonomide deprem etkisine neden olmuştu. Özellikle dolar kurunda ani bir yükselme meydana gelmiş ve ardından da büyük tartışmalar yaşanmıştı. Dolar kurunun yükselişi neticesinde oldukça kazanç sağlayan dolar mevduatı sahipleri dolarlarını bozdurarak kazançlarını ele aldılar. Bu durum Türk lirası aleyhine işlerken dolar kuru da kontrol edilemez hale geldi.

MAYIS 2018'DEN İTİBAREN EN HIZLI DÜŞÜŞ!

Merkez Bankası tarafından bugün haftalık mevduat verileri açıklandı. Naci Ağbal'ın görevden alınması ile başlayan sürecin yaşandığı hafta mevduatlarda ciddi bir döviz azalması meydana geldi. Döviz mevduatlarında yaşanan bu düşüşün Mayıs 2018'den itibaren gerçekleşen en hızlı düşüş olduğunun altı çizildi.

Merkez Bankası verilerine göre 26 Mart ile biten haftada bireylerin döviz mevduatlarında 7,2 milyar dolarlık bir azalma meydana geldi. Tüzel kişilerin döviz mevduatlarındaki azalma rakamı ise 1,7 milyar dolar olarak açıklandı.

Merkez Bankası'nın parite etkisinden arındırılmış verileri dikkate alındığında ise döviz mevduatlarındaki azalış daha net bir şekilde ortaya çıktı. Buna göre bu hesaplamada gerçek kişilerin döviz mevduatlarında 6,7 milyar dolar, tüzel kişilerin döviz mevduatlarında ise 1,4 milyar dolar azalma meydana geldi.

DAHA ÖNCE 9,9 MİLYAR DOLAR AZALMA OLMUŞTU

Türkiye'de Mayıs 2018'de de bir dolar krizi yaşanmış ve o kriz sonucu yükselen doların ardından insanlar dolar mevduatlarını yüksek fiyattan bozarak Türk lirasına geçiş yapıp kazançlarını almışlardı. 4 Mayıs 2018 haftasında Türkiye'de 9,9 milyar dolarlık bir azalma gerçekleşmişti.

EKONOMİYE ETKİSİ NASIL OLUR?

Merkez Bankası verilerine göre geçtiğimiz hafta dolar kurunun yükselmesi ile dolar mevduatı olanlar dolarlarını Türk lirasına çevirerek kazançlarını aldılar. Bu durumun bir başka boyutu ise dolarizasyonun bir miktar azalmış olması oldu. Ancak dolar mevduatlarını bozdurup kazançlarını ele alanların dolar kurunun alım fırsatı verdiği durumlarda yeniden dolara giriş yapmaları da büyük bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)