Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olarak Atanan Mustafa Duman Kimdir, Hangi Eğitimleri Almıştır, Nerelerde Çalışmıştır?

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararı ile Merkez Bankası Başkan Yardımcısı görevine Mustafa Duman getirildi. Peki Mustafa Duman kimdir, nerelidir?

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Olarak Atanan Mustafa Duman Kimdir, Hangi Eğitimleri Almıştır, Nerelerde Çalışmıştır?
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ile alakalı yeni bir görev değişimi daha yapıldı. Dün gece yayımlanan Resmi Gazete ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkan Yardımcısı makamında görev değişimi yaptı.

MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCISI DEĞİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan atama kararına göre Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya görevden alındı. Görevden alınan Murat Çetinkaya'nın yerine ise Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak Mustafa Duman atandı. Mustafa Duman'ın Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olmasının ardından herkes onun hakkında araştırma yapmaya başladı. Mustafa Duman kimdir, nerelidir, hangi eğitimleri almış ve hangi görevlerde bulunmuştur? Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Mustafa Duman kaç yaşındadır?

MUSTAFA DUMAN KİMDİR?

Mustafa Duman ekonomi alanında çok iyi eğitim almış bir finans uzmanıdır. ODTÜ, Marmara Üniversitesi ve Londra Şehir Üniversitesi'nde ekonominin çeşitli dallarında eğitim görmüştür. Daha sonra bankacılık sektöründe çalışmaya başlayan Mustafa Duman üst düzey görevlerde bulunmuştur. Esbank'ta 8 yıl ve Portekiz Ticaret Bankası'nda 5 yıl üst düzey yöneticilik yapmıştır.

Bankacılık kariyerine dünyanın en önemli yatırım bankası olan ABD merkezli Morgan Stanley'de devam etmiştir. Morgan Stanley gibi dev bir yatırım bankasında Başkan Yardımcısı görevinde bulunmuştur. Bu görevde 2 yıl kalarak Uluslararası bankacılık sektöründe saygın bir unvan kazanmıştır. Ardından ise yeniden Portekiz Ticaret Bankası'na dönmüş ve bu sefer Direktör görevinde çalışmaya başlamıştır.Portekiz Ticaret Bankası'nda 2 yıl boyunca Direktör vazifesi yapan Mustafa Duman'ın yolları bir defa daha Morgan Stanley ile kesişmiştir. Morgan Stanley'de Menkul Değerler Genel Müdürü olan Mustafa Duman bankanın yatırım politikalarını belirleyen isimler arasında yer almıştır. Başarılı bir bankacı olarak ismi Uluslararası alanda duyulan Mustafa Duman para piyasalarına olan hakimiyeti ile tanınmaktadır.

Mustafa Duman 30 Mart 2021 Salı günü yayımlanan Resmi Gazete'deki Cumhurbaşkanı atama kararı ile Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiştir. Merkez Bankası'nın yeni döneminde Başkan Şahap Kavcıoğlu'nun yardımcılığını Mustafa Duman yapacaktır.

Emlak365.com
Yorumlar (0)