Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Açıkladı: Faiz İndirimi Var Mı, Dolar Kuruna Müdahale Edilecek Mi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu yeni açıklamalarda bulundu. Dolar kuru, enflasyon hedefi ve faiz indirimi konusunda yapılan yeni açıklamalar haberimizde!

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Açıkladı: Faiz İndirimi Var Mı, Dolar Kuruna Müdahale Edilecek Mi?
Naci Ağbal yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu piyasada oluşan yoğun baskı nedeni ile yeni açıklamalarda bulundu.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI?

Özellikle de piyasada yoğun bir faiz indirimi beklentisi oluşurken konu hakkında açıklama yapan Kavcıoğlu Nisan ayı ya da sonraki aylarda Para Politikaları Kurulu toplantısı ile faiz indirimi yapılacağı yönündeki beklentiyi önyargılı olarak değerlendirerek doğru bulmadığını dile getirdi.

Başkan Kavcıoğlu yapmış olduğu açıklama ile “Yeni dönemde de kararlarımızı kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak şekilde almaya devam edeceğiz. Bu çerçevede şu ana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de gözlemleyeceğiz” dedi.

MERKEZ BANKASI ENFLASYON HEDEFİ İÇİN KARARLI ADIMLARLA YOLA DEVAM EDECEK! 

Merkez Bankası'nın yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduğunu belirten Kavcıoğlu “Hükümet ile belirlenen orta vadeli yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkı bağlıyız ve bunun sürdürülebilir büyüme için de ne kadar önemli olduğunun farkındayım.

Para politikası duruşunu belirlerken gerçekleşen ve beklenen enflasyonla birlikte küresel sermaye akımları, benzer ülkelerin reel getirileri ve yerleşiklerin portföy tercihlerini de dikkate alacağız” dedi.

MERKEZ BANKASI DOLAR KURUNA MÜDAHALE EDECEK Mİ?

Yükselen dolar kuru sonrasında en çok merak edilen sorular arasına giren Merkezin müdahalesi konusuna da açıklık getiren Kavcıoğlu, Merkez Bankası olarak dalgalı kur rejimine bağlı kalacaklarını dile getirerek kurların serbest piyasa koşullarında arz ve talep dengesinde oluşacağını söyledi.
Yorumlar (0)