Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Açıkladı: Merkez Bankasının Altın Rezervi Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TCMB'nin rezervleri hakkında kamuoyunu meşgul eden tartışmalar hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası'nın kayıp rezervi olması gibi bir durumun söz konusu olamayacağını belirten Kavcıoğlu rezerv yapısının değiştiğini ve altın rezervi miktarının yükseldiğini açıkladı.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu Açıkladı: Merkez Bankasının Altın Rezervi Ne Kadar?

Türkiye muhalefet ve iktidar tarafından yapılan karşılı açıklamalar ile 128 milyar dolar kayıp rezerv iddialarını konuşmaya devam ederken konu hakkında son açıklama Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından yapıldı.

Başkan Kavcıoğlu dünyanın en şeffaf Merkez Bankaları'ndan birinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olduğunu belirterek ortaya atılan iddiaları yanıtladı. 

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASININ NE KADAR ALTIN REZERVİ VAR?

CHP tarafından ısrarla gündeme getirilen ve muhalefet partilerinin en büyük eleştiri kaynağı haline gelen Merkez Bankası'nın 128 milyar  dolarlık rezerv satışı iddialarını yanıtlayan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu "Rezervlerin yapısı değişmiştir Türkiye'de yıllardır 120 ton altını vardı. Parasal olarak baktığımız zaman, 2019 ve 2020'de Türkiye 710 ton altına çıkıyor.

Bir başka önemli nokta Türkiye'nin 120 ton altını yurtdışındayken 2018'den sonra Yurtdışındaki bütün altınları Türkiye'ye getirilmiştir. 120 ton olan altın bugün 720 tondur. Türkiye'de hem rezervleri kalıcı hale getireceğiz hem de üretimi, ihracatı finanse eden bir sistemi daha iyi bir şekilde uygulayacağız. Cevherden altın üretimi TL olarak Merkez Bankası rezervlerine alınıyor.

Bu yılık 50 ton 80 tona çıkacak. Bundan daha önemli bir rezerv kaynağı olabilir mi Şu anda 90 milyar dolar brüt rezervimiz var. Döviz talebi var dedik. MB bu talebi döviz verip TL olarak karşıladı. Sonuçta bu TL şu an banklıların ihtiyacı olan TL'yi MB tekrar piyasaya veriyor. 630 milyar piyasaya para veriyoruz. 300 küsur milyarını swap işlemleri ile piyasayı fonluyoruz" diyerek Merkez Bankası rezervlerinden çıkan paranın bankacılık sektörünün hesaplarına gittiğini, bu dövizlerinde swap olarak alındığını belirterek ortada bir rezerv ya da para kaybı olmadığını söyledi. 

Merkez Bankasında bir yanlış olmayacağını söyleyen Kavcıoğlu verileri günlük olarak açıkladıklarını, günlük veri açıklanırken ortada böyle bir işlemin yapılamayacağını vurguladı.

Yorumlar (0)