Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Banka Kredileri , Faiz İndirimi ve 2021 Yıl Sonu TÜFE Tahmini Açıklaması!

Merkez Bankası Enflasyon Raporu 2021-II yayımlandı. Yayımlanan rapor için özel bir sunum gerçekleştiren Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu sıkı para politikası, faiz indirimi, banka kredileri, dolar kuru, döviz rezervleri, kripto para birimleri ve enflasyon rakamları hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 2021 yıl sonu TÜFE Tahmini de açıklandı.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Banka Kredileri , Faiz İndirimi ve 2021 Yıl Sonu TÜFE Tahmini Açıklaması!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu TCMB Enflasyon Raporu 2021-II raporunun sunumunu gerçekleştirdi. Açıklanan raporda yer alan detayları kamuoyuna aktaran Başkan Kavcıoğlu ekonomide yaşanan son durumu ve gelişmeleri değerlendirirken 2021 yıl sonu enflasyon tahmini ve faiz indirimi gibi merak edilen soruları da yanıtladı. 

MERKEZ BANKASI 2021 YIL SONU ENLASYON TAHMİNİ TÜFE BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ OLDU?

Merkez Bankası tarafından açıklanan raporda yer alan en çok merak edilen başlıklardan biri de enflasyon olarak öne çıkmıştı. Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu tarafından gerçekleştirilen sunumda "Para politikasında ihtiyatlı duruşun öneminin arttığı döneme giriyoruz. Sıkı para politikası duruşunun enflasyonda düşüş önceliğiyle kararlılıkla sürdürülmesi, oylaklıklara karşı önemli bir tampon işlevi görecektir" diyerek enflasyon tahminin yükseldiğini duyurdu. 

Açıklanan rakamlara göre Merkez Bankası 2021 yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 9.4 seviyesinden yüzde 12.2 seviyesine yükseltildi. 2022 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 7.5 olarak duyuruldu. Merkez Bankası uzun vadeli enflasyon tahmini ise yüzde 5 olarak korundu. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU'DAN SON DAKİKA POLİTİKA FAİZİ VE FAİZ İNDİRİMİ AÇIKLAMASI! 

Başkan Kavcıoğlu piyasalar tarafından merakla beklenen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı PPK toplantısı ile açıklanacak olan faiz kararı öncesinde sunumunda "Önümüzdeki dönemde de fiyat istikrarı temel aracımız doğrultusunda elimizdeki tüm araçları kullanmaya devam edeceğiz. Politika faizi, gerçekleşen ve beklenen enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.

Bizim analizlerimiz döviz kurunda fiyatlara geçiş etkisinin yüzde 20'nin bir miktar üzerinde olduğuna işaret ediyor. Baz senaryomuzda Nisan enflasyonun zirveyi oluşturacağını öngörüyoruz, bu aydan sonra aşağı geleceğini tahmin ediyoruz" diyerek beklenen enflasyon oranı üzerinden faiz uygulamasının süreceğini belirterek bir kere daha faiz indirimine kapıyı kapatmış oldu. 

BANKA KREDİLERİ YÜKSELİŞ EĞİLİMİNİ SÜRDÜYOR! 

Banka kredileri hakkında  da açıklamalarda bulunan Başkan Kavcıoğlu "Kredilerin büyüme hızı ve kompozisyonu kritik önemdedir. Kredi büyümesi Ocak ayı sonlarından itibaren yeniden artış eğilimine girmiştir. Bireysel kredi büyümesinde de yükseliş eğilimi sürmektedir. Dezenflasyon odaklı para politikası duruşu kritik önem arz etmektedir" diyerek kredi büyümesine dikkat çekti ve yükselen faiz oranlarına rağmen kredi büyümesinin devam ettiğini dile getirdi.

Yorumlar (0)