Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Faiz İndirimi Açıklaması Geldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yatırımcılarla video konferans yöntemi ile düzenlenen oturum ile bir araya geldi. Düzenlenen özel toplantıda faiz indirimi konusunda da açıklama yapan Başkan Kavcıoğlu önemli açıklamalarda bulundu. Merkez Bankası Haziran ayı toplantısı ne zaman, MB faiz indirecek mi, faiz indirirse dolar ne olur?

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Faiz İndirimi Açıklaması Geldi!

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TRT kanalının özel yayınına katılmış ve Temmuz ya da Ağustos aylarında faiz indirimi yapılacağı yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından faiz indiriminin telaffuz edilmesi ile beraber dolar kuru adeta alev almış 8.80 TL seviyesini sığ piyasada görerek son derece sert bir yükselişe imza atmıştı.

Sığ piyasalarda dün yeni bir rekora yükselen dolar kuru ise sabah saatlerinde ise güne 8.60 TL seviyesinin üzerinde başlamıştı. Dolar kurunda yaşanan yükselişin ardından Merkez Bankası Başkanı bugün yatırımcılarla video konferans yöntemi ile bir araya geldiği özel bir toplantı düzenledi ve finans piyasalarına önemli mesajlar verdi. 

MERKEZ BANKASI HAZİRAN AYI TOPLANTISI İLE FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI, MERKEZ BANKASI BAŞKANI KAVCIOĞLU'NUN SON DAKİKA FAİZ İNDİRİMİ MESAJI NEDİR?

TRT tarafından yayımlanan özel programa katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından önemli açıklamalar yapılırken özellikle de faiz indirimi mesajı piyasada büyük bir dalgalanmaya neden olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan yapmış olduğu açıklamasında "“Faizleri düşürmemiz şart.

Onun için de Temmuz ve Ağustos aylarını bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Biz faiz yükünü maliyetlerin üzerinden kaldırırken enflasyonu kontrol altına alabiliriz. Maliyet enflasyonu düşünce yüksek enflasyon sorunundan kurtulursunuz." diyerek Temmuz ve Ağustos aylarına işaret etmişti.

Yaşanan dalgalanma sonrası faiz indirimi konusunda açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu "2021 yılının ilk çeyreğindeki büyüme ve büyümenin bileşenleri nisan enflasyon raporumuzdaki görünümle uyumlu gerçekleşti. MB kanunla kendisine verilmiş fiyat istikrarı amacına bağlıdır.

Erken gevşeme söz konusu değildir. Yüzde 5 hedefine ulaşana kadar faiz enflasyon üzerinde oluşacak. Sadeleşmiş para politikası çerçevisini koruyacağız" diyerek enflasyon düşmeden faiz indirimi yapmayacaklarını bir kere daha dile getirmiş oldu.

TÜİK TEFE TÜFE HAZİRAN AYI ENFLASYONU NE ZAMAN SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu tarafından işaret edilen enflasyon rakamları yarın yani 3 Haziran 2021 Perşembe günü saat 10:00 itibari ile açıklanacak olup tüm beklenti anketlerinde ne yazık ki enflasyonun bu senenin açıklanacak en yüksek rakamı olması bekleniyor.

FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞECEK?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından faiz indirimi için enflasyon rakamlarına işaret edilirken enflasyonun en erken mevsim etkisi ile Temmuz ya da Ağustos ayı itibari ile düşüşe geçebileceği belirtiiyor.

Yorumlar (0)