Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Enflasyon ve Faiz Açıklaması!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından TCMB 2020 yılına ait 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı kapsamında yapılan konuşmada son dakika enflasyon ve faiz açıklaması yapıldı! Merkez Bankası faiz indirimi yapacak mi, bir sonraki Merkez Bankası toplantısı ne zaman, Nisan ayı TCMB PPK Toplantısı hangi tarihte?

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan Son Dakika Enflasyon ve Faiz Açıklaması!
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TCMB 2020 yılına ait 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı kapsamında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşma öncesinde dolar kuru 8.40 TL seviyesini zorlarken açıklama sonrasında dolar kurunda kısmı bir geri çekilme yaşansa da Türk Lirası gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinden negatif ayrıştı.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK M?

Düzenlenen toplantı kapsamında açıklama yapan Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yapmış olduğu açıklamasında "Salgın sürecindeki belirsizlikler küresel ekonomiye ilişkin belirsizlikleri canlı tutuyor. Enflasyonla mücadele doğrultusunda para politikası araçlarını etkin şekilde kullanmaya devam edeceğiz.

Yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlıyız. Enflasyon gerçekleşmeleri sıkı bir parasal duruş gerektiriyor. Kararlarımızı enflasyon başta olmak üzere veri akışına göre alacağız. Enflasyonda kalıcı düşüş oluşana kadar politika faizini enflasyon üzerinde tutmaya devam edeceğiz" diyerek enflasyon rakamlarında bir düşüş yaşanmadan faiz indirimi yapmayacağı mesajını vermiş oldu.

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE?

Merkez Bankası Başkanı tarafından yapılan açıklama sonrasında dolar kuru 8.40 TL sınırından 8,36 lira seviyesine çekildi. Ancak dolar kurunda yukarı yönlü hareketlilik henüz net olarak kesilemedi.BİR SONRAKİ MERKEZ BANKASI TOPLANTISI NE ZAMAN, NİSAN 2021 PPK TOPLANTISI HANGİ TARİHTE, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından ilk kez başkanlık edilecek bir sonraki Merkez Bankası toplantısı 15 Nisan 2021 tarihinde yapılırken faiz kararı ise saat 14:00 itibari ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden aynı saatte ilan edilecek.
Yorumlar (0)