Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'dan Flaş Enflasyon Açıklaması! TCMB 2020 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Beklentisi Yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal piyasaların beklediği enflasyon raporu sunumu ile flaş açıklamalarda bulundu. Başkan Uysal yapmış olduğu sunumda Merkez Bankası 2020 yıl sonu enflasyon tahmini beklentisi rakamını da yukarı yönlü revize ettiklerini duyurdu. Peki, yıl sonunda enflasyon ne olur, Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahmini beklentisi kaç, enflasyon yüzde kaç olacak?

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'dan Flaş Enflasyon Açıklaması! TCMB 2020 Yıl Sonu Enflasyon Tahmini Beklentisi Yükseldi

Merkez Bankası enflasyon raporu sunumu toplantısı başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın başkanlık ettiği toplantıda 2020 yıl sonu enflasyon tahmini beklentisi rakamı yükseldi. 

MERKEZ BANKASI 2020 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ OLDU?

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal son olarak Temmuz ayında düzenlenen toplantı ile enflasyon rakamları için açıklamalarda bulunmuştu. Yılın son enflasyon toplantısı ile Temmuz ayında açıklanan rakamlar ne yazık ki yukarı yönlü revize edildi. 

TCMB Başkanı Murat Uysal yapmış olduğu açıklamasında "Uzun vadeli enflasyon beklentisi ve belirsizliği halen yüksek seyrediyor İthalat fiyatları gıda ve dışsal unsurlar için varsayımlarımızı gözden geçirdik. Temmuz ile enerji fiyatları uyumlu, endüstriyel metal tarımsal ürünler gibi emtialara bağlı olarak ithalat fiyatları varsayımımızda yukarı güncelleme yaptık.

Temmuz raporunda yüzde 10.5 aldığımız gıda enflasyonu tahminini döviz kuru ve işlenmemişteki yüzde 13.5 olarak güncelledik. Gıda enflasyonu tahminini yüzde 8’den yüzde 10.5’e çektik.  Maliye politikalarının para politikaları ile eşgüdümle belirleneceği çerçevede tahminlerimizi yaptık. 2020 sonunda yüzde 12.1 olarak gerçekleşeceğini 2021 yüzde 9.4’e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 ile istikrar kazanacak" diyerek 2020 yıl sonu enflasyon tahmini beklentisini yüzde 12,1 olarak revize ettiklerini duyurdu. 

Ne yazık ki açıklanan rakamlar sonrasında hükümet 2020 yılında tek haneli enflasyon hedefini yakalayamadı. 

Emlak365.com

Yorumlar (1)
Mesut 3 ay önce
Yakalarlar merak etmeyin siz, her şeyle oynadıkları gibi enflasyonla da kağıt üzerinde oynayıp düşük gösterirler. Örnek olarak Bahçeli'nin MHP bin kuruluş yıldönümü hesaplaması gibi bir formül bulurlar enflasyonu düşürürler.