EKONOMİ

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Döviz, Rezerv ve Faiz Açıklaması!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal düzenlenen özel bir toplantı ile ekonomistlerle bir araya geldi. 7 kritik konuda son derece net açıklamalarda bulunan Başkan Ağbal'ın sıkı para politikası, enflasyon hedefi, döviz rezervi, dolar kuru ve finansal sıkılaşma konusunda vermiş olduğu mesajlar haberimizde...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal düzenlenen özel bir toplantı ile ekonomistlerle bir araya geldi. 7 kritik konuda son derece net açıklamalarda bulunan Başkan Ağbal'ın sıkı para politikası, enflasyon hedefi, döviz rezervi, dolar kuru ve finansal sıkılaşma konusunda vermiş olduğu mesajlar haberimizde…

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal ekonomistlerle bir araya geldi. Son dönemde yapmış olduğu toplantıları sıklaştıran Başkan Ağbal önemli açıklamalarda bulunurken piyasalara güven aşılamaya devam etti. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL’DAN SON DAKİKA DÖVİZ AÇIKLAMASI GELDİ! 

Dolar kurunda Pazartesi gününden bu yana hafif yönlü yaşanan yükselişin ardından “dolarda yeni yükseliş trendi başladı mı?” sorusunu gündeme taşımıştı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal “Döviz alım ihaleleri arz ve talep gelişmelerine göre başlatılacak. Merkez Bankası döviz kuru düzeyini etkilememek şartıyla rezerv biriktirmeye başlayabilir” sözleri ile rezervleri güçlendirmek adına alımlara başlanabileceğini ancak bu alımların döviz kuru düzeyini etkilemeyecek şekilde planlanacağını söyledi. 

Kalıcı fiyat istikrarını sağlamanın şu anda ki en önemli öncelikleri olduğunu belirten Başkan Ağbal “Attığımız ve atacağımız adımlarla bu amaca hizmet edecek para politikası çerçevemizi kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz” diyerek finansal koşullardaki sıkılaşma ve sıkı para politikasının talep kanalı üzerinden ekonomik aktivite düzeyine ılımlı bir katkı sağlayacağını dile getirdi. 

Tüm kararları fiyat istikrarı önceliğine göre alacaklarını bir kere daha vurgulayan Başkan Ağbal 2023 yılına kadar sıkı para politikası duruşuna devam edeceklerini, güçlü dezenflayonist etki görülüne ve enflasyon rakamı yüzde 5 seviyesine gelene kadar hedeflerini koruyacaklarını belirterek “Öngörülebilirlik ve sıkı duruş, enflasyonun düşüş eğilimine girmesine, ülke risk priminin düşmesine, TL tasarrufların özendirilmesine, ters para ikamesinin başlamasına, rezervlerin artış eğilimine ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesine katkı yapacaktır” sözleri lie yapılan açıklama ne yazık ki faiz indirimi müjdesi bekleyen kişileri üzmüş oldu. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir