Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Son Dakika Dolar Kuru, Enflasyon Hedefi, Faiz ve Dalgalı Kur Rejimi Açıklamaları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal TCMB 2021 Yılı Para ve Kur Politikası sunumunu gerçekleştirdi.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Son Dakika Dolar Kuru, Enflasyon Hedefi, Faiz ve Dalgalı Kur Rejimi Açıklamaları
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal TCMB 2021 Yılı Para ve Kur Politikası sunumunu gerçekleştirdi. 2021 yıl sonu enflasyon hedefi, dalgalı kur rejimi, dolar kuru hakkında yapılan son dakika açıklaması haberimizde...

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal 2021 yılında TCMB tarafından uygulanacak olan para ve kur politikasına ilişkin sunumu canlı yayın ile gerçekleştirilen toplantı kapsamında özel bir sunumla açıkladı.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL'DAN FLAŞ DOLAR KURU AÇIKLAMASI GELDİ! 

TCMB Başkanı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan Naci Ağbal 2021 yılında uygulanacak olan kur politikası hakkında bilgilendirmede bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Ağbal dolar kuru hakkında yapmış olduğu açıklamasında "Önümüzdeki dönemde dalgalı döviz kuru rejimi uygulaması devam edecek. Kurlar serbest piyasa koşullarında arz ve talebe göre oluşacak, TCMB kurların yönünü belirleme amaçlı döviz alım ve satımı yapmayacak.

Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından döviz rezervlerini güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Rezerv biriktirmeye yönelik araçlar uygun bir şekilde kullanılacak" diyerek Merkez Bankası rezervlerini güçlendireceklerini ve dolar kuruna fiyat belirlemek için müdahale etmeyeceklerini dile getirdi.

2021 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ, BEKLENTİSİ İLE ÖNÜMÜZDEKİ YIL SONUNDA ENFLASYON YÜZDE KAÇ OLACAK?

Başkan Ağbal "Enflasyondaki yükselişin temel belirleyicisinin döviz kuru olduğunu görüyoruz. 2021 yılına girerken başta döviz kuru olmak üzere birikimli maliyet etkileri, emtiada yukarı seyir ve enflasyon beklentilerine yönlü riskler, enflasyonda yukarı yönlü risk oluşturuyor.

Enflasyona ilişkin yukarı yönlü riskler 2021 yılında para politikasının sıkı ve kararlı bir duruş sergilemesini zorunlu kılmaktadır. Enflasyonda kalıcı düşüş ve fiyat istikrarı oluşana kadar sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir.

TCMB enflasyonda yüzde 5 hedefine varmada üretime düşen sorumluluğun bilincinde olarak, hedef ufku çerçevesinde kararlı ve uyumlu bir çerçeve sergileyecektir. 2021 yılı sonu için yüzde 9,4 hedefine ulaşma kararlılığı içindeyiz" sözleri ile 2021 yıl sonunda enflasyon rakamının yüzde 9,4 olması için çalışacaklarını dile getirdi.

DALGALI KUR POLİTİKASI NEDİR?

Dolar kurunda yaşanan hızlı yükseliş sonrasında bazı ekonomistler tarafından Türkiye'nin sabit kur rejimine geçiş yapacağı iddia edilmişti. Türkiye dalgalı kur politikası ile işlem yapmakta olup bu yöntemde dolar kuru piyasalarda gerçekleşen arz ve talep koşullarına göre belirlenmektedir. Sabit kur rejimi ise bunun tam tersi ülkeye ait olan yerel para biriminin başka bir ülkeye ait olan altın ya da para birimine belirlenen bir oranla sabitlendiği kur rejimidir.

Emlak365.com
Yorumlar (0)