Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Son Dakika Faiz İndirimi Açıklaması!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal milyonlarca kişinin beklemiş olduğu faiz indirimi konusunda yeni açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Son Dakika Faiz  İndirimi Açıklaması!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal milyonlarca kişinin beklemiş olduğu faiz indirimi konusunda yeni açıklamalarda bulundu. Türkiye'de faiz indirimi ne zaman yapılacak, kredi faizleri ne zaman düşecek, ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faizi düşecek mi?

Parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapan Merkez Bankası tarafından atılan adımlar sonrasında ne yazık ki hem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika faiz oranı hem de bankaların ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi faiz oranları yükselişe geçmişti. Pandemi nedeni ile zor günler geçiren vatandaşlara bankaların ucuz kredi muslukları da kapanırken nakit para ihtiyacı nedeni ile ihtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerin yanı sıra araba almak isteyenlerin taşıt kredisi, ev almak isteyenlerin de konut kredisi faiz indirimi beklentileri tüm hızı ile devam ediyor. BANKALARIN KREDİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞER?Türkiye 2020 yılında pandemi nedeni ile Merkez Bankası tarafından başlatılan  parasal genişleme politikası ile büyük bir kredi genişlemesi yaşamıştı. Özellikle de Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen düşük faizli ve ertelemeli destek kredileri ile Nisan ayından Haziran ayına kadar geçen sürede vatandaşa ihtiyaç, taşıt ve konut kredisi paketlerinden büyük indirimler sağlanmış, ihtiyaç ve taşıt kredisi yüzde 0.49, konut kredisi faiz oranı ise en düşük yüzde 0.69 seviyesine kadar çekilmişti. Verilen kredi destekleri ile konut ve araç fiyatlarına rekor zam gelirken bu zamlar enflasyon rakamlarında sert bir yükselişe neden olmuş, kullanılan düşük faizli tüketici kredilerinin bir bölümünün altın ve dolar yatırımına gitmesi ile dolar kuru ve altın fiyatlarında yükselişe neden olmuştu. Bu nedenle Merkez Bankası zorunlu olarak Temmuz ayı itibari ile parasal sıkılaşma politikasına geçmiş Merkez Bankası politika faiz oranı 675 baz puan arttırılmıştı. 

Bankaların kredi faiz oranları büyük bir hızla yükselirken ekonomistler olası bir faiz indirimi için en erken Haziran ayını işaret ediyorlar. Haziran ayına kadar enflasyon rakamlarında elde edilecek olumlu bir sonuç ile Merkez Bankası Haziran ya da Temmuz ayı toplantısı ile faiz indirimi yapılabileceği belirtiliyor. MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL'DAN FAİZ AÇIKLAMASI: TCMB FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI?Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal dün gerçekleştirmiş olduğu enflasyon raporu sunumu ile yeni yılda izlenecek olan para politikası hakkında merak edilen detayları paylaşmıştı. Basın mensupları tarafından kendisine yöneltilen "Faiz indirimi olacak mı?" sorusuna yanıt vererek "Enflasyon rakamlarının 2022 sonunda yüzde 7’ye, 2023 sonunda ise orta vadeli hedef olan yüzde 5 seviyesine gerileyerek istikrar kazanacağını tahmin ediyoruz.Bu tahminler üzerinde yukarı yönlü risklerin belirgin bir şekilde önemini koruduğunun farkındayız. Bu nedenle güçlü, sıkı para politikası duruşumuzu da devam ettirmek zorundayız" diyerek şu anda gündemlerinde bir faiz indirimi olmadığını, bu koşullar altında faiz indirimi için henüz çok erken olduğunu söyledi. Yapılan açıklama ne yazık ki bankalardan ihtiyaç, taşıt ve konut ve kredisi çekmek isteyen kişileri üzdü. Bankalar kendi uygulamış oldukları kredi faiz oranları konusunda Merkez Bankası tarafından açıklanan politika faiz oranı üzerinden hesaplama yapan bankalar kredi maliyeti ucuzlamadığı takdirde kendi faiz oranlarında da indirim yapmıyorlar. Emlak365.com

Yorumlar (0)