Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Son Dakika Serbest Döviz Kuru ve İlave Faiz Artışı Açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Murat Uysal'ın görevinden alınması sonrasında Merkez Bankası Başkanı olarak göreve getirilen Naci Ağbal kalıcı fiyat istikrarı hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Son Dakika Serbest Döviz Kuru ve İlave Faiz Artışı Açıklaması!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Murat Uysal'ın görevinden alınması sonrasında Merkez Bankası Başkanı olarak göreve getirilen Naci Ağbal kalıcı fiyat istikrarı hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Toplumu bir arada tutan en önemli unsur olan güvenin ekonomi içinde büyük önem taşıdığını belirten Ağbal, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından güvenin ilk sırada yer aldığını söyledi.

MERKEZ BANKASI TARAFINDAN KALICI FİYAT İSTİKRARI İÇİN GÜÇLÜ PARASAL SIKILAŞMA ADIMLARI ATILDI

Bugüne kadar fiyat istikrarı için almış oldukları kararları duyuran Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal para politikasında şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verilebilirlik ilkelerine uyma sözü verdiklerini belirterek;

Kasım ve Aralık ayı PPK toplantıları ile enflasyona yönelik risklerin artması nedeniyle güçlü parasal sıkılaşma adımlarının atıldığını,

Para politikasında daha sade politikaların uygulanmaya başlandığını,

Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmaya başlandığını söyledi.MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPACAK MI?

Merkez Bankası olarak yapmış oldukları açıklamalarda uzun bir süre daha faiz indirimi yapmalarının mümkün olmadığını dile getiren Naci Ağbal "Bu kapsamda yüzde 5 enflasyon hedefine ulaşana kadar gerçekleşen/beklenen enflasyon oranı patikası ile para politikası faiz oranı patikası arasındaki düzeyi güçlü bir dezenflasyonist denge gözeterek oluşturacağımızı ve bu dengeyi sürekli koruyacağımızı ifade ettik.

Serbest döviz kuru rejimine bağlılığımızı teyit ettik. Kurların düzeyini ya da yönünü belirleme amaçlı döviz alım ya da satım işlemi yapmayacağımızı duyurduk" diyerek serbest döviz kuru rejimine bağlılık vurgusunda bulundu.MERKEZ BANKASI 2021 VE 2023 YIL SONU ENFLASYON HEDEFİ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hedeflenen enflasyon hakkında da bilgi veren Naci Ağbal "2021 yılı sonunda enflasyonun yüzde 9,4 seviyesine düşmesini hedefliyoruz; ancak bu konudaki risklerin de farkındayız.

Bu nedenle sıkı para politikamızı sürdürürken bir yandan da tüm paydaşlarımızı içeren etkin bir iletişim yaklaşımı ile politikalarımızın etkisini artırmayı hedefleyeceğiz. Para politikasındaki sıkı duruşu, yüzde 5 hedefini elde edene kadar sürdüreceğiz" diyerek 2021 yıl sonu enflasyon hedefini yüzde 9.4  olarak ilan ederken, 2023 yıl sonu hedefini ise yüzde 5 olarak duyurdu.
Yorumlar (0)