Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Son Dakika Tek Haneli Enflasyon ve Düşük Faiz Açıklaması Geldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal enflasyon rakamları için son dakika açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'dan Son Dakika Tek Haneli Enflasyon ve Düşük Faiz Açıklaması Geldi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal enflasyon rakamları için son dakika açıklamasında bulundu. Faiz oranları düşecek mi, ne zaman düşer, enflasyon ne zaman düşecek, 2021 ve 2022 yıl sonunda enflasyon ne olur, enflasyon düşecek mi?

Emlak365.com / Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na özel bir sunum yaptı. Ekonomide yaşanan dalgalanma sonrasında yükselen enflasyon rakamları vatandaşı zorlamaya devam ederken TCMB Başkanı Naci Ağbal enflasyon konusunda da önemli açıklamalarda bulundu. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI AĞBAL'DAN SON DAKİKA FİYAT İSTİKRARI AÇIKLAMASI! 

Ekonomiye ilişkin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na özel bir sunum gerçekleştiren Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal "Fiyat istikrarı, ekonomik birimlerin tüketim, yatırım ve tasarruf  kararlarında dikkate almaya gerek duymadıkları ölçüde düşük bir  enflasyon oranını ifade etmektedir. 

Kalıcı fiyat istikrarı  sürdürülebilir büyüme, istihdam, adaletli  gelir dağılımı ve toplumsal refah artışı için bir ön koşuldur. Merkez bankaları, toplumsal refah artışına en büyük katkıyı fiyat  istikrarını sağlayarak yaparlar. Kalıcı fiyat istikrarı, yatırım ve üretimin sürdürülebilir şekilde artmasını, bu yolla ekonominin verimlilik kaynaklı büyümesini sağlar" sözleri ile fiyat istikrarını sağlayabilmek adına kararlılıkla mücadel edeceklerini dile getirdi. 

MERKEZ BANKASI BAŞKANI NACİ AĞBAL AÇIKLADI: FAİZLER DÜŞECEK Mİ, ENFLASYON YÜZDE 5 OLUR MU?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifasından önce açıklamış olduğu Yeni Ekonomi Programı içerisinde yüzde 5 olarak duyurulan enflasyon hedefinin yakalanıp yakalanamayacağı sorusuna da yanıt veren Başkan Ağbal "Ben yüzde 5'e inanıyorum. Başka ülkeler enflasyonu yüzde 1-2'de tutuyor da Türkiye Cumhuriyeti neden tutamasın? Bizim ne eksiğimiz var? Yapabiliriz. Esas olan uzun vadeli faizlerin aşağı getirilmesidir. Merkez Bankası'nın sorumlu olduğu asıl unsur fiyat istikrarıdır" sözleri ile bu hedefi tutturmak için ellerindeki bütün araçları çekinmeden kullanacaklarını ifade etti. 

Yorumlar (0)