Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Kripto Paralar Hakkında Yeni Düzenleme Açıklaması Yaptı

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu bir açıklama yaparak kripto para piyasalarına ilişkin düzenleme çalışmalarının iki hafta içerisinde belirli bir noktaya ulaşacağını söyleyip bilgilendirmede bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Kripto Paralar Hakkında Yeni Düzenleme Açıklaması Yaptı

Türkiye'de kripto para platformalarında yaşanan şok gelişmeler üzerine iki borsa işlemleri durdurdu. Bunun üzerine çok sayıda vatandaş mağdur olurken gözler devlet kurumları tarafrından kripto paralara ilişkin verilecek radikal kararlara çevrildi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu kripto para borsalarına dair bir düzenleme çalışması olduğunu ve bu çalışmaların iki hafta içerisinde belirli bir seviyeye ulaşacağını açıkladı.

KRİPTO PARA DÜZENLEMESİ AÇIKLAMASI

Dünyada kripto para ile ödemelerin bazı ülkelerde yasaklandığını ve Türkiye'de de Merkez Bankası'nın 30 Nisan'dan sonra bunu yasaklayacağını söyleyen Şahap Kavcıoğlu, “Sadece yasaklayarak bu sorunun üstesinden gelme olanağınız yok. Bizim yaptığımız düzenleme ile bu platformlara aracılık eden, ödeme yapan kuruluşların altyapıları sağlam olmadığı için bunu bankalar aracılığı ile yapın dedik. Kripto paralara dair kurallar ve normlar belirleyeceğiz. Bunlar sermaye artırımı olabilir veya sermaye yeterliliği gibi kriterler olabilir. Bunun üzerinde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Biz öncelikle kripto paraların ödeme yöntemi olmalarını engelledik. İkinci olarak ise ödeme kuruluşlarının buna aracılık etmelerini yasakladık. Şimdi daha geniş çaplı bir düzenleme için çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

PARA TRAFİĞİNDEN RAHATSIZIZ

Kripto para düzenlemesi hakkında bilgi veren Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Bir kere bu kripto paraların tanımı yok. Bu bir varlık mı yoksa mal mı? Nerede ve nasıl saklanıyor? Bunları bilen yok. Bunlara dair düzenleme yapılırken de sorunlar yaşanıyor. 2 hafta içerisinde bizim yaptığımız düzenlemenin belirli bir noktaya ulaşacağına inanıyorum. Türkiye'den dışarıya bu kripto paralar aracılığı ile inanılmaz bir para trafiği oluyor. Biz bu para trafiğinden oldukça rahatsızız. Türkiye'den dışarıya para gidiyor ama bu paranın nereye ve kime gittiğini bilmiyorsunuz.” şeklinde konuştu.

Öteyandan yapılacak olan düzenlemenin detaylarına dair kapsamlı bir açıklamayanın Mayıs ayında yapılacağını söyleyen Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu insanların mağdur olmalarının önüne geçileceğinin altını çizdi.

Yorumlar (0)