Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan 128 Milyar Dolar Açıklaması! Düşük Kurdan Döviz Satıldı Mı, Merkez Bankası'nın Ne Kadar Rezervi Var?

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu katıldığı televizyon programında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şahap Kavcıoğlu özellikle 128 milyar dolar tartışmaları hakkında detaylı açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan 128 Milyar Dolar Açıklaması! Düşük Kurdan Döviz Satıldı Mı, Merkez Bankası'nın Ne Kadar Rezervi Var?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak merak edilenlere cevap verdi. Başkan Şahap Kavcıoğlu  128 milyar dolarlık rezervlere dair tartışmalara yönelik açıklamalarda bulundu.

2020 YILINDA YAPILANLARI UNUTUYORLAR

2020 yılında nasıl bir süreçten geçildiğinin unutulduğunu söyleyen Merkez bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, “Geçmişte IMF'ye gideceğimize dair haberler hep yapıldı. Ancak Türkiye bu konuda süreci çok iyi yönetti. Şimdi bunlar hep eleştiriliyor. Ancak bunların hepsini kendi şartları içerisinde değerlendirmemiz gerekir. Dünyanın 2020 yılında yaşadıklarını biliyoruz. İnsanlar bunları unutuyorlar. Türkiye'de sosyal yardımların bir krize yol açmayacak şekilde bir dönemi atlatmamızı sağladı. Bunlar yapılırken bunları göz ardı edemeyiz. 2019 yılında artı cari fazla verildi. Son iki yılı baz alarak kesin rakamları veriyoruz. Bu rakamlar nettir ve doğrudur. O dönem cari açık ve reel sektörün kredi ve mevduat anlamında döviz pozisyonunun karşılanması gibi işler yapıldı.” dedi. 

128 MİLYAR DOLAR GEREKLİ YERLERDE ZAMANINDA KULLANILMIŞTIR

18 milyar dolar tartışmalarına dair de açıklama yapan Şahap Kavcıoğlu, “128 milyar dolar tartışmasında devletin parasının insanlara verildiğini söylüyorlar. Bunun böyle olmadığını bunu söyleyenler bile çok iyi biliyorlar. İnsanlar ülkelerine dönüyorlar ve paralarını istiyorlar. Adamlar bu parayı istediklerinde piyasayı rahatlatmak zorundasınız. Bunlar burada kullanılmıştır. Tartışılacak ve muallakta kalan bir durum yok. Merkez Bankası'nın buna neden olacak bir sistemi de zaten yok. Merkez Bankası o hamleleri yapmamış olsaydı ve talepleri karşılayamamış olsaydı Türkiye bazı şeylerle karşı karşıya kalacaktı. Kur artacaktı, faiz yükselecekti, iflaslar çoğalacaktı. 2020 sonunda Türkiye tüm taleplere cevap vermiş ve tüm borçlar gününde ödenmiştir ve temerrüde düşülmemiştir.” ifadelerini kullandı.

KUR 2 YIL BELİRLİ SEVİYEDE TUTULDU

Kurun baskılandığını hatırlatan Şahap Kavcıoğlu, “Türkiye'de rezerv oluşumu 1984'ten sonra birikmeye başlıyor. Ancak yeterli değildi. 2000'e gelindiğinde 20 milyar dolar rezerv vardı.Ancak daha sonra 130 milyar dolara kadar çıkan bir rezerv var. Dalgalı kur rejimi içerisinde kurun daha sağlıklı bir şekilde yapılanması için yapılan işlemler var. Ancak tüm talepleri karşılayabilmek için hareket etmek zorundasınız. Bir denge kurulamazsa ekonomik sıkıntı doğar. Kur baskılandığında 2 yıl kadar belirli seviyede tutuldu. Ancak insanlar kur 8,50 TL olunca baskıladınız da ne oldu diyorlar. Ancak o 2 yıllık süreçte yaşanmışlıklar var.” şeklinde konuştu.

KİMSEYE DÜŞÜK KURDAN DÖVİZ SATILMADI

Merkez Bankası'nın herhangi bir durumu gizlemediğini ve bunun da mümkün olmadığını söyleyen Şahap Kavcıoğlu, “Dünyada bilançolarını en şeffaf şekilde açıklayan merkez bankası bizim bankamızdır. Analitik bilançoları okumayı bilenler bu rakamları günlük olarak görürler. Gizlenen veya saklanan bir durum kesinlikle olamaz. Sistem buna izin veremez. Önce açıklayın dediler. Bilançolarda belli olduğunu görünce döviz kurlarının kimlere satıldığını sormaya başladılar. Bu mümkün değil. Kime satıldığını açıklayamazsınız. Bankalar almış olabilir, banka müşterileri almış olabilir. İnsanların kafasını karıştırmak istiyorlar. Bu tamamen bir algı operasyonudur. O günün kurlarından satış yapılmıştır. Birilerine düşük kurdan satış yapmak isteseniz dahi bu sistemde yapamazsınız.” açıklamasını yaptı. 

TÜRKİYE'NİN 720 TON ALTINI VAR

Türkiye'nin rezervleri hakkında konuşan Şahap Kavcıoğlu, “Türkiye'de rezervlerin şekli değişmiştir. 2019 ve 2020'de Türkiye'nin 710 ton alını var. Türkiye'nin 120 ton altını yurt dışındaydı bunlar da Türkiye'ye getirildi. Türkiye'de cevherden altın üretimi de merkez Bankası rezervlerine alınıyor. Bu yıllık 50 tondur ve inşallah 80 tona çıkacaktır. Türkiye'de 2003'ekadar rezerv filan yoktu. Şu an brüt rezervimiz ise 93 milyar dolardır.” dedi.

Yorumlar (0)