Merkez Bankası Başkanıyla Birlikte Yabancıların Faiz Beklentisi de Değişti! Nisan’da Faizler İnecek

Merkez Bankası Başkanlığı görevinde yaşanan görev değişikliğinin ardından yabancı kuruluşların faiz beklentileri de değişti. Capital Economics son raporunda TCMB'nin Nisan ayında faiz indirimine gideceğini tahmin etti.

Merkez-Bankası-Başkanıyla-Birlikte-Yabancıların-Faiz-Beklentisi-de-Değişti!-Nisan'da-Faizler-İnecek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Londra merkezli bir ekonomik araştırma danışmanlığı kuruluşu olan Capital Economics Merkez Bankası’nın Nisan 2021 Para Politikaları Kurulu toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kuruluş daha önceki süreçte yapmış olduğu öngörülerini değiştirdi.

NİSAN’DA 200 BAZ PUANLIK FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Capital Economics, Merkez Bankası Başkanlığı görevinin Naci Ağbal’dan, Şahap Kavcıoğlu’na geçmesinden sonra hazırladığı raporunda Nisan 2021 PPK toplantısında alınan son faiz artırımı kararından vazgeçileceğini öngörüyor.

Naci Ağbal Başkanlığında TCMB, Mart 2021 PPK toplantısında 200 baz puanlık artışa gitmişti. Bu faiz hamlesinin ardından Naci Ağbal görevden alınmıştı. Capital Economics yeni başkan Şahap Kavcığoğlu  başkanlığında gerçekleştirilecek olan Nisan 2021 Para Politikaları Kurulu toplantısında ise faizlerin 200 baz puan indirileceğini tahmin etti.

Erdoğan’ın Görüşüne Yakın

Capital Economics Analisti Jason Tuvey politika faiz oranlarına dair yaptığı değerlendirmesinde, Merkez Bankası yeni Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun faiz konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aynı doğrultuda düşündüğünü söyledi. Turvey sözlerinin devamında Nisan toplantısında 200 baz puan, daha sonra daha agrasif faiz hamlelerinin gelebileceğini ifade etti.

POLİTİKA FAİZLERİ DÜŞECEK

Halen yüzde 19.00 bandında olan politika faiz oranlarına dair Capital Economics Analisti Jason Tuvey “Yeni başkanın katılacağı 15 Nisan toplantısında Faiz oranı muhtemelen 200 baz puan indirilerek %17’ye çekilecek. Bunun sonucu olarak enflasyonun yüksek kalması ve TL’nin daha fazla gerilemesi bekleniyor” ifadelerini kullandı.

2021 YIL SONU DOLAR BEKLENTİSİ 9.50 TL

Görev değişikliği ve yeni izlenmesi muhtemel politikalar ile faiz oranlarının düşeceğini öngören Turvey 2021 yılı sonunda dolar kurunun da 9.50 TL seviyesinde olacağını iddia etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Sayın cumhurbaşkanı faizleri düşürsün konut taşıt ihtiyaç kredi faizleri 0.99’dan 0.75 lere düşürsün ve bütün kamu bankalara talimat versin konut taşıt ve ihtiyaç kredi yapılandırması yapsın sayın cumhurbaşkanı HERŞEYE talimat veriyor bunada versin BİR zahmet bide fetöden dolayı mağdur olan fabrika işçilerin haksız yere işten çıkartılan ve Tanzimatlarını alamayan onca işçi var biran önce Sayın cumhurbaşkanı talimat versin mahkemeler sonuçlansın ve işçilerin alın teri olan Tanzimatlarını versinler alın teri çalmayın Allah katında günah işliyorsunuz inşallah cumhurbaşkanı yani devlet başkanı yaptık herşeyi tek başına karar versin diye ama hiç BİŞEYE karışmıyor inşallah bu sorunlarımızı giderir yoksa gelecek seçimde çok oy kaybeder oy kaybedecek diye Suriyelilerin getirmesine gerek yok önce kendi vatandaşına baksın başka ülkeler öyle yapıyor ama siz anca başkalarını düşünüyorsunuz olmaz böyle