Merkez Bankası Beklenti Anketi İsmi Piyasa Katılımcıları Anketi Olarak Değiştirildi!

Piyasa tarafından yakından takip edilen ve açıklanan önemli veriler arasında yer alan Merkez Bankası Beklenti Anketi hakkında flaş değişiklik son dakika gelişmesi olarak duyuruldu. Merkez Bankası beklenti anketi ismi değiştirildi.

Merkez Bankası Beklenti Anketi İsmi Piyasa Katılımcıları Anketi Olarak Değiştirildi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından her ay düzenli olarak açıklanan ve içerisinde dolar kuru, enflasyon ve fazi beklentisi gibi önemli verilere yer verilen beklenti anketi ismi yaşanan bilgi karışıklığı nedeni ile değiştirildi. 

MERKEZ BANKASI TARAFINDAN YAPILAN BEKLENTİ ANKETİ İSİM DEĞİŞİKLİĞİ AÇIKLAMASI 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından 2001 yılından bu yana uygulanan Beklenti Anketinin ismi kamuoyu ve basında söz konusu anketin sonuçlarının TCMB’nin kurumsal beklenti ve tahminlerini yansıttığı yönündeki yanlış anlaşılmanın önüne geçilmesi amacıyla “Piyasa Katılımcıları Anketi” olarak değiştirilmiştir.

Piyasa Katılımcıları Anketi finansal ve reel sektörde çalışan kişilerin enflasyon, döviz kuru, cari işlemler dengesi, büyüme ve faiz oranları gibi temel makroekonomik değişkenlere ilişkin kısa ve uzun vadeli beklenti/tahminlerini içermektedir. Piyasa Katılımcıları Anketi’nin metodolojisi ve yayım tarihinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Bu çerçevede Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçlarının TCMB’nin kendi tahmin ve beklentilerini yansıtmamakta olduğu, bu anketin finansal ve reel sektörde çalışan kişilerin tahminlerinden derlendiği bir kez daha hatırlatılmaktadır.

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ, PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ NEDİR?

Aylık olarak açıklanan eski adı ile beklenti anketi yeni adı ile Piyasa Katılımcıları Anketi her ay düzenli olarak belirlenen ekonomistler ve finans kuruluşları üzerinden piyasaya ilişkin beklentinin ölçümlendiği özel bir araştırma verisidir. Bu veri kısa, orta ve uzun vadeli olarak dolar kuru, enflasyon, büyüme ve faiz oranları gibi önemli veriler üzerinde piyasanın beklentisinin ölçülmesi adına çok önemlidir ve tüm finans sektörü tarafından yakından takip edilmektedir. 

Özellikle de açıklanan rakamlar arasında yer alan enflasyon beklentisi ve dolar kuru tahmini Merkez Bankası beklenti anketi adı ile yayımlanması nedeni ile kamuoyu tarafından Merkez Bankası'nın kendi tahmini şeklinde algılanmakta olup Merkez Bankası kendi piyasaya yapıcı olması nedeni ile böyle bir tahminde bulunması ve rakam açıklaması söz konusu değildir.

Yorumlar (0)