Merkez Bankası Beklenti Anketi Kasım Raporu: 2020 - 2021 Yıl Sonu Enflasyon, Faiz ve Dolar Kuru Beklentisi Tahmini Rakamları Açıklandı!

İzmir'de yıkılan 17 binanın enkazı altında 115 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi bir kere daha insanların acı deprem gerçeği ile yüzleşmesine neden olurken vatandaş oturduğu evin güvenirliğini sorgulamay başladı.

Merkez Bankası Beklenti Anketi Kasım Raporu: 2020 - 2021 Yıl Sonu Enflasyon, Faiz ve Dolar Kuru Beklentisi Tahmini Rakamları Açıklandı!

İzmir'de yıkılan 17 binanın enkazı altında 115 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi bir kere daha insanların acı deprem gerçeği ile yüzleşmesine neden olurken vatandaş oturduğu evin güvenirliğini sorgulamay başladı.

İzmir'de yıkılan 17 binanın enkazı altında 115 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi bir kere daha insanların acı deprem gerçeği ile yüzleşmesine neden olurken vatandaş oturduğu evin güvenirliğini sorgulamay başladı.TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ NE DEMEK? MERKEZİN ENFLASYON VE DOLAR TAHMİNİ İÇİN YAYIMLANAN BEKLENTİ ANKETİ İSTATİSTİKLERİ NASIL HAZIRLANIR?Merkez Bankası tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen beklenti anketi istatistikleri raporu finans sektörünün en çok önem verdiği veriler arasında yer almaktadır. İstatistik raporunu hazırlayan kurum Merkez Bankası olduğu için kamuoyunda anket "Merkez Bankası Anketi" adı ile anılır. Ancak Merkez Bankası piyasa yapıcı bir kurum olduğu için teknik olarak dolar tahmini açıklaması kesinlikle mümkün değildir. Burada yapılan çalışma Türkiye'de finans sektöründe yer alan önemli ve saygın ekonomistler ile finans kuruluşları arasından seçilen katılımcılar arasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından anket çalışması yapılarak verilerin kamuoyuna açıklanması görevinin yerine getirilmesidir. Yani açıklanan rakamlar Merkez Bankası'nın değil Merkez Bankası tarafından  düzenlenen ankete katılan ekonomistler ve finans kuruluşlarının tahminleridir. Bu anket çalışmasına katılanlar arasında yapılan tahminlerin medyan ortalaması hesaplanarak elde edilen rakamlar kamuoyuna aktarılmaktadır. Örneğin Merkez Bankası Kasım ayı anketi çalışmasına reel sektör ve finansal sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 59 katılımcı arasından açıklanan rakamlar kullanılarak hesaplama yapılmıştır. 

MERKEZ BANKASI 2020 VE 2021 YIL SONU ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ RAKAMI YÜZDE KAÇ?Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,76 iken, bu anket döneminde yüzde 12,47 olmuştur. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 10,53 iken, bu anket döneminde yüzde 10,77 olmuştur. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,05 ve yüzde 9,20 olarak gerçekleşmişti. 

MERKEZ BANKASI 2020 VE 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ! 1 DOLAR KAÇ TL OLACAK?Cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi Ekim2020 anket döneminde 7,90 lira olarak gerçekleşirken bu anket döneminde ise 7,89 lira seviyesine geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise Ekim 2020 anket döneminde 8,31 lira olarak açıklanırken bu anket döneminde 8,41 lira seviyesine yükseltildi.

TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI 2020 YIL SONU FAİZ BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ OLDU?BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 12,83 iken, bu anket döneminde yüzde 14,84 olarak gerçekleşmiştir. TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 12,47 iken bu anket döneminde yüzde 14,74 olmuştur. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 11,64 ve yüzde 14,49 olarak gerçekleşmiştir. Açıklanan rakamlar Merkez Bankası Kasım ayı beklenti anketi çalışması sonrasında belirlenen rakamlar olup aylık olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından ilan edilmektedir. Emlak365.com

Yorumlar (0)