Merkez Bankası Beklenti Anketi Mayıs 2021 Yayımlandı! TCMB Yıl Sonu Dolar Kuru, Enflasyon ve Faiz Tahmini Beklentisi Ne Kadar?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası beklenti anketi Mayıs 2021 raporu yayımlandı. TCMB Beklenti Anketi Mayıs 2021 ile beraber ne yazık ki dolar kuru, enflasyon beklentisi yükseliş gösterdi. Ekonomide yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken yaşanan bu dalgalanma ekonomistlerin tahmin ve beklenti rakamlarına da olumsuz yansıdı. Özellikle de Merkez Bankası dolar kuru tahmini beklentisi 2021 yıl sonu rakamları dikkat çekti. Yine Merkez Bankası enflasyon beklentisi de yükseliş yaşanan rakamlar arasında yer aldı. TCMB beklenti anketi Mayıs 2021 tahminleri haberimizde!

Merkez Bankası Beklenti Anketi Mayıs 2021 Yayımlandı! TCMB Yıl Sonu Dolar Kuru, Enflasyon ve Faiz Tahmini Beklentisi Ne Kadar?

TCMB Beklenti Anketi Mayıs 2021 raporu yayımlandı. Piyasalar tarafından merakla beklenen ve en fazla takip edilen ekonomik veriler arasında yer alan Mayıs ayı beklenti anketi ile açıklanan rakamlarda Nisan ayında olduğu gibi yine yükseliş yaşanması dikkat çekti. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından aylık olarak düzenlenen ve piyasalara yön göstermesinin yanı sıra yapılacak olan PPK toplantısı öncesinde de piyasanın yönünü belirlemesi nedeni ile büyük önem taşıyan ankette ekonomistler Merkez Bankası tarafında yöneltilen faiz, dolar kuru ve enflasyon tahmini beklentisi sorularına yanıt veriyorlar. 

MERKEZ BANKASI BEKLENTİ ANKETİ NE DEMEK, MERKEZ BANKASI DOLAR KURU TAHMİNİNDE BULUNABİLİR Mİ?

Hayır, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kendisi piyasa yapıcı bir kurum olduğu için direkt olarak dolar kuru tahmininde bulunması teknik olarak mümkün değildir. Merkez Bankası sadece dolar kurunu tutmayı planladığı seviyeyi duyurabilir. Çünkü Merkez Bankası görevleri arasında dolar kuru rakamlarını kontrol altında tutmak ve piyasa koşullarına göre fiyat istikrarını sağlamakta yer almaktadır. 

Ancak, Merkez Bankası aralarında büyük yatırım kuruluşları, ekonomistler ve gazetecilerin olduğu belirli kurum ve kişilerle aylık anket çalışması gerçekleştirmekte olup bu anket sonucunda elde edilen veriler kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Bu anketi hazırlayan ve yayımlayan kurum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olduğu için anket çalışması da Merkez Bankası beklenti anketi olarak anılmaktadır. Ancak tahmini yapan kurum Merkez Bankası olmadığı gibi bu ankete katılan kişi ve kurumların kendileri tarafından açıklanan tahminlerden oluşan medyan beklentidir. 

MERKEZ BANKASI DOLAR KURU TAHMİNİ BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! TCMB 2021 YIL SONU DOLAR KURU TAHMİNİ NE KADAR, KAÇ TL?

TCMB Beklenti Anketi verilerine göre 2021 sonu dolar kuru beklentisi bir önceki anket döneminde 8,57 TL iken, bu anket döneminde 8,71 TL seviyesine yükseltildi. Merkez Bankası 2022 dolar kuru tahmini için açıklanan rakamlarda ise 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 8,78 TL iken, bu anket döneminde 8,95 TL olarak duyuruldu. 

TCMB ENFLASYON TAHMİNİ BEKLENTİSİ AÇIKLANDI! MAYIS 2021 BEKLENTİ ANKETİ İLE YILLIK TÜFE BEKLENTİSİ YÜZDE KAÇ?

Merkez Bankası 2021 yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 13,12 iken, bu anket döneminde yüzde 13,81 seviyesine çıktı. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 11,26 iken, bu anket döneminde yüzde 11,81 olarak ilan edildi. TCMB 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise aynı anket dönemlerinde sırasıyla yüzde 9,55 ve yüzde 9,99 olarak ilan edildi.

MERKEZ BANKASI FAİZ TAHMİNİ YÜZDE KAÇ, NE KADAR?

BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi Nisan ayı anket döneminde yüzde 19,03 iken, Mayıs ayı anket döneminde yüzde 19,00 olarak ilan edildi.

 TCMB Ağırlıklı Ortalama Fonlama Maliyeti cari ay sonu beklentisi Nisan ayında ve bu anket döneminde yüzde 19,00 olarak ilan edilirken TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise bir önceki anket döneminde ve bu anket döneminde yüzde 19,00 olarak gerçekleşti ve tahminlerde bir değişikliğe gidilmedi.

Yorumlar (0)