Merkez Bankası Dolar Alıyor Mu? Yetkili Reuters’a Konuştu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan bir yetkili, son dönemde TL’nin yeniden değer kaybetmeye başlamasının ardından, piyasada TCMB’nin döviz alımı yaptığı şeklinde çıkan iddiaları yanıtladı.

Merkez Bankası Dolar Alıyor Mu? Yetkili Reuters’a Konuştu


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan bir yetkili, son dönemde TL’nin yeniden değer kaybetmeye başlamasının ardından, piyasada TCMB’nin döviz alımı yaptığı şeklinde çıkan iddiaları yanıtladı.

Reuters haber ajansına konuşan Merkez Bankası’ndan bir yetkili, dolar kurunun 7.6 seviyesine indiği zamanlarda Merkez Bankası’nın dolar alımı yapmadığını açıkladı. Son dönemde sık konuşulan döviz alımı yorumlarına açıklık getiren yetkili, TCMB’nin herhangi bir döviz alımı işlemi yapmadığına değindi.Bankacıların öncü verilerden yaptıkları hesaplamaya göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın rezervlerinde geçtiğimiz hafta 2 milyar dolar civarı bir artış yaşandı. Bu artışın 750 milyon dolarlık kısmına ise herhangi bir açıklama getirilmedi. Piyasa, söz konusu 750 milyon dolarlık kısmı, dolar / TL paritesinin 7.5 seviyesine yaklaştığı dönemde TCMB tarafından piyasadan toplanan döviz olabileceğini düşünüyordu.Reuters Sordu TCMB Yetkilisi YanıtladıSöz konusu TCMB’nin rezervinde yaşanan bu artışın dolar alımından olup olmadığı açıklık kazandı. Reuters’ın TCMB’ye yönelttiği bir soruyu banka yetkilisi “Merkez Bankası döviz alımı yapmıyor.” şeklinde yanıtladı. Dolar/TL ekonomi yönetiminde yaşanan değişim ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da desteğini belirttiği ekonomik reform söylemleri ile birlikte 8.58 TL tarihi zirvesinden hızlı bir şekilde 7.5’e geriledi. Fakat bu gerileme uzun soluklu olmadı ve dolar / TL yeniden yukarı yönlü hareketine devam etti.Pek çok bankacı, dolar / TL paritesinin 7.5 seviyesinden 8’e doğru artışı sırasında bu yükselişin sebebini, yabancıların TL alımlarına lokallerin döviz varlıklarını bozdurarak eşlik etmemesine bağlamıştı.Fakat bazı bankacılar da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın piyasada dolar alımı yapmış olabileceği nedeniyle bu artışın meydana geldiğini düşünmüştü. Bu düşünce ile birlikte bankanın öncü rezerv verileri daha belirgin hale gelmişti.“TCMB Dolar Satın Almadı”Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na Reuters haber ajansının yönelttiği bu konuyla ilgili sorulara MB yetkilisinden yanıt gecikmedi. TCMB bu açıklamasıyla birlikte bankanın döviz alımı yönünde bir işlemi olmadığını net bir şekilde ifade etti. Bankacıların dolar / TL 7.5 seviyesindeyken alım yaptığı iddiası da bu şekilde yalanlanmış oldu.Emlak365.com


Yorumlar (0)