Merkez Bankası Faiz Artırımı Kararına En Çok Japon Ev Hanımları Sevindi! Faiz Arbitrajı Nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan 200 baz puan faiz artırımı kararı sonrası yeni tartışmalar meydana geldi.

Merkez Bankası Faiz Artırımı Kararına En Çok Japon Ev Hanımları Sevindi! Faiz Arbitrajı Nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan 200 baz puan faiz artırımı kararı sonrası yeni tartışmalar meydana geldi. Faiz arbitrajı ve carry trade ne demek?

Emlak365.com / Dün açıklanan Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararı farklı tepkilerin oluşmasına neden oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından ikinci kez beklentilerin üzerinde faiz artışı kararı çıkması dikkat çekti. 

ÜNLÜ EKONOMİST KEREM ALKİN: FAİZ ARBİTRAJCILARI SEVİNDİ! 

Verilen kararı değerlendiren ekonomist Kerem Alkin verilen kararın en çok faiz arbitrajcılarını sevindirdiğini söyledi. 

Özellikle de karara Japon ev hanımlarının sevineceğini belirten Kerem Alkin kendi ülkesinde sıfır faiz ve negatif faiz uygulanan kişiler için Türkiye'de yükselen faiz oranlarının yakından takip edildiğini söyledi. 

FAİZ ARBİTRAJI NEDİR?

Kerem Alkin faiz arbitrajının ne demek olduğunu da açıklayarak "Faiz arbitrajı birbiriyle farklı faiz düzeyinde olan iki ekonomi arasında, düşük faiz seviyesindeki ülkenin yatırımcılarının daha fazla faiz getirisi elde etmek adına, faizi seviyesi daha yüksek düzeydeki ekonomiye yönelmesidir" dedi. 

YÜKSEK FAİZ JAPON EV HANIMLARI İÇİN CARRY TRADE FIRSATI SUNDU

Verilen faiz kararı ile yükselen faizlerin carry trade yani yüksek faizli TL yatırım araçları fırsatı yarattığını dile getiren Kerem Alkin şu anda negatif faiz uygulanan ülkelerde yer alan yatırımcılar için Japon ev hanımları başta olmak üzere Türkiye'de yüzde 2 ila 4 arasında reel faiz getirisi sunulduğunu söyledi. 

Yorumlar (0)