Merkez Bankası Faiz İndirimi ve Artırımı Yaparsa Sonrası Altın Fiyatları ve Dolar Kuru Ne Olur?

Merkez Bankası Şubat ayı PPK toplantısı faiz kararı için saatler kala piyasaların ilk açılış fiyatları belli oldu.

Merkez Bankası Faiz İndirimi ve Artırımı Yaparsa Sonrası Altın Fiyatları ve Dolar Kuru Ne Olur?
Merkez Bankası Şubat ayı PPK toplantısı faiz kararı için saatler kala piyasaların ilk açılış fiyatları belli oldu. Olası senaryolar üzerinde ise tahminler açıklanmayı sürdürdü.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI TAHMİNİ BEKLENTİSİ! 

Ekonomistler tarafından yapılan tahminlerde Merkez Bankası tarafından Şubat ayının pas geçileceği beklentisi ağırlık kazandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şubat ayı toplantısı faiz beklentisi için AA Finans ve Bloomberg HT tarafından açıklanan iki beklenti anketinde de politika faizinin yüzde 17 seviyesinde sabit tutulacağı öngörüldü.

Yabancı ekonomistlerin faiz beklentisi de faizlerin sabit tutulacağı yönünde ağırlık kazanırken tahmin açıklayan kurumlar arasında en yüksek faiz artırımı rakamı 100 baz puan olarak açıklanırken en kötü ihtimal ile faizlerin sabit tutulacağı belirtildi. Hiçbir kurum tarafından ise faiz indirimi beklentisi yönünde açıklama yapılmadı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Şubat ayı faiz kararı toplantısı bugün yani 18 Şubat 2021 Perşembe günü yapılacak. Merkez Bankası faiz kararı toplantı sonrasında saat 14:00 itibari ile ilan edilecek.MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR YORUMLAR?

Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen, Merkez Bankası'nın sözlü yönlendirmeye tutarlı olarak faizlerde değişikliğe gitmeyebileceğini tahmin ettiğini açıkladı.

Bloomberg HT Araştırma Birimi tarafından yapılan anket ile AA Finans anketi ile paralel sonuçlar elde edildi. Ankete toplam 22 kurum katılırken medyan beklenti faizin sabit tutulacağı yönünde oldu.

Ankete katılan 17 kurum faizlerin Merkez Bankası tarafından sabit tutulacağı yönünde beklentisini paylaşırken 5 kurum 100 baz puan faiz artırımı yapacağı yönünde beklentisini paylaştı.

AA Finans beklenti anketi raporunda da medyan beklendi faiz indirimi olmayacağı ve faizlerin yüzde 17 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde oldu.

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIMI YAPARSA DOLAR KURU VE ALTINI NASIL ETKİLER?

Merkez Bankası tarafından bugün faiz artırımı yapılması ihtimali son derece düşük bulunurken böyle bir kararın çıkması durumunda hem dolar kuru hem de altın fiyatlarında düşüşün derinleşebileceği belirtiliyor. Faiz artırımı Türk Lirası'nın değer kazanması anlamına geldiği için diğer para birimleri ve altın fiyatlarında düşüşe neden olabileceği belirtiliyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİRSE ALTIN VE DOLAR NE OLUR?

Yapılan tüm anket çalışmalarında ve Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yapmış olduğu açıklamalarda kesinlikle faiz indirimi yapılmayacağı vurgusu öne çıktı. Merkez Bankası bu açıklamalara rağmen faiz indirimi kararı alırsa hem dolar kuru hem de altın fiyatlarında çok şiddetli bir yükseliş yaşanabileceği belirtiliyor.

Merkez Bankası faizleri sabit tutarsa beklenti bu yönde olduğu için döviz kurları ve altın fiyatlarında sert tepkiler beklenmezken piyasalar açıklanacak olan diğer verileri takip etmeye devam edecekler.
Yorumlar (0)