Merkez Bankası Faiz İndirimi Yaparsa Ne Olur, Türkiye Ekonomisi Nasıl Etkilenir, Dolar Kuru Yükselir Mi?

Türkiye ekonomisi dün geceden itibaren Merkez Bankası faiz indirimi konusuna kilitlendi. Merkez Bankası faiz indirimi yaparsa ne olur? Türk lirası değer kaybeder mi? Dolar kuru yükselir mi? Faiz indiriminin ekonomik yansımaları neler olur?

Merkez Bankası Faiz İndirimi Yaparsa Ne Olur, Türkiye Ekonomisi Nasıl Etkilenir, Dolar Kuru Yükselir Mi?

Cumhurbaşkanı Recep tayyip Erdoğan'ın dün gece Merkez Bankası'nın  Temmuz ve Ağustos aylarında faiz indirimi yapacağını açıklamasının ardından piyasalar karıştı. Bu açıklamanın hemen ardından dolar ve euro kuru tarihi seviyelere fırlarken bugün merkez Bankası'ndan zorunlu bir faiz açıklaması yapıldı. 

Merkez Bankası faiz indirimleri ile alakalı olarak enflasyonun üzerinde faiz politikasının süreceğini açıkladı. Sıkı para politikasına devam edileceği ilan edilirken Merkez Bankası'nın sürpriz adımlar atmayacağı ve piyasaların bu konuda bir beklenti içerisinde olmaması gerektiği ifade edildi. 

Merkez Bankası'nın açıklamasının ardından dolar kuru 8,60 TL'ye gerilerken Türk lirası kayıplarını telafi etme yoluna girdi. Ancak kurun dün gece çıkmaya başladığı nokta olan 8,54 TL seviyesine inmemesi Merkez Bankası'nın piyasaları tam olarak tahatlatamadığı yorumlarını da beraberinde getirdi. Peki piyasaları bu denli etkileyen faiz indiriminin anlamı ne? Faiz indirimi yapılırsa ne olur? Faiz indirimi yapılması Türkiye ekonomisini nasıl etkiler?

FAİZ İNDİRİMİ OLURSA NE OLUR?

Ekonomistlerin ifadelerine göre zamanından önce bir faiz inidirimi yapmanın Türkiye ekonomisi için ağır sonuçları olacaktır. Öncelikle yabancı sermayenin anında Türkiye'den çıkışını sağlayacak olan faiz indirimi ekonomiyi türbülansa sokacaktır. Yabancı yatırımcılar varlıklarını kendilerine daha çok kazanş öneren ülkelere aktarmaya başlayacaklar. Piyasadan bu para çıkışları ise Türkiye ekonomisinin dengesini bozacaktır. 

DOLARİZASYON TÜRK LİRASININ DEĞERİNİ AZALTIR

Likidite sorunu yaşamaya başlayacak olan Türkiye ekonomisinde dolar kuru değerlenmeye başlayacaktır. Yabancı yatırımcıların varlıklarını alıp gitmeleri ile ciddi bir dolar açığı oluşacaktır. Bu açığın kapatılması için ise dolarizasyona başvurulması durumunda Türk lirasının değeri azalacaktır. Bundan dolayı erken bir faiz indiriminin ekonomik olarak felaketlerle sonuçlanabileceğine dair uyarılar ekonomistlerce yapılmaktadır. 

FAİZE KARŞI OLAN MERKEZ BANKASI YÖNETİMİNİN FAİZ POLİTİKASI

Tüm bu risk ihtimalleri nedeniyle piyasanın ihtiyacı olmayan faiz indiriminin yapılmayacağına dair açıklama Merkez Bankası tarafından yapıldı. Merkez Bankası'nın yeni yapılanmasının faiz karşıtı olduğu biliniyor. Ancak enflasyon dengelenmeden bir faiz indirimi yapılmayacağı piyasalara garanti olarak verilmeye devam ediliyor.

Yorumlar (0)