Merkez Bankası Faiz İndirimlerine Mi Başlıyor? Yabancı Finans Kuruluşlarından İlk Faiz Tahmini Geldi!

Avrupa'nın en büyük sermayeli varlık yönetim şirketi olarak gösterilen Amundi, Türkiye ekonomisindeki yönetim değişikliğinin faiz indirimi kapısını aralayacağını açıkladı. Amundi, Nisan ayından Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin de öngörüsünü paylaştı.

Merkez Bankası Faiz İndirimlerine Mi Başlıyor? Yabancı Finans Kuruluşlarından İlk Faiz Tahmini Geldi!
Türkiye ekonomisi radikal kararla uygulamaya sokulan Merkez Bankası'nın başkanlık makamında meydana gelen görev değişiminin etkilerini üzerinden atmaya çalışıyor. Ekonomi yönetiminde gerçekleşen bu değişim ülke ekonomisinde politika değişimi olarak da yorumlanmaya devam ediyor. Bir önceki Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın fiyat istikrarını sağlayabilmek adına faiz ensturmanını kullanması piyasaları bir anlamda rahat ettirmişti. Bu şekilde dolar kuru varlıkları tüketmeden kontrol altına alınmış ve piyasalarda olumlu bir görüntü hakim olmuştu. Yaşanan görev değişimi bu olumlu görüntünün yerine bir panik havası oluşturdu.

Ekonomik göstergelere bakıldığında belirsizlikten kaynaklı bir panik ortamının oluştuğu gözlemleniyor. Bu panik ortamı da Merkez Bankası'nın yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun uygulayacağı politikalara göre yönünün belirleyecek. Şu ana kadar Şahap Kavcıoğlu'nun piyasaları teskin edecek açıklaması dışında somut bir adımı gelmedi. Nisan ayında yapılacak olan Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı ile Şahap Kavcıoğlu'nun ilk ve en önemli adımı atılmış olacak. Oluşan beklentiye göre Merkez Bankası artık faiz artırımını bir fiyat istikrarı kozu olarak kullanmayacak. Onun yerine faiz indirimleri gündeme alınacak.

AMUNDİ'DEN TÜRK EKONOMİSİ AÇIKLAMASI

Türkiye ekonomisinde hem görev hem de politika değişimi yabancı finans kuruluşları tarafından çok yakından takip edilmeye devam ediliyor. Bu kuruluşlardan birisi de Fransa merkezli Amundi oldu. Amundi yaklaşık 1,7 trilyon euro tutarında bir fonu yönettiği için şu anda Avrupa'nın en büyük varlık yönetimi olarak gösteriliyor. Dünya ekonomilerine hakimiyetleri ile tanınan Amundi'den Türkiye ekonomisine dair yeni bir değerlendirme geldi.

300 BAZ PUAN FAİZ İNDİRİMİ SÜRPRİZ OLMAZ!

Amundi'nin gelişmekte olan ülkeler biriminin yöneticisi olan Yerlan Syzdykov bir değerlendirme yaparak, “Merkez Bankası'nın ileriye dönük atacağı adımları dair açıklamaları görmek istiyoruz. Bu açıklamaların ardından net bir şekilde faiz kararına dair öngörülerimizi ortaya koyabiliriz. Ancak biz Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin atacağı ilk adımın faiz indirimi olacağını düşünüyoruz. Gevşek para politikası sinyali verebilmek için bu adım atılacaktır. Bize göre Nisan 2021 Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısından 300 baz puan faiz indirimi kararı çıkarsa sürpriz olarak değerlendirmeyiz. Merkez Bankası politika faizini yüzde 19'dan yüzde 16'ya indirebilir.” dedi.

Emlak365.com
Yorumlar (0)