Merkez Bankası Faiz Kararı Doları Vurdu! Dolar Kuru Kritik Seviyenin Altına Sarktı

TCMB Aralık ayı toplantısı sona erdi. Toplantı öncesinde yükselişe geçen dolar kuru, euro kuru ve altın fiyatları açıklanan karar sonrası yeniden dalgalandı.

Merkez Bankası Faiz Kararı Doları Vurdu! Dolar Kuru Kritik Seviyenin Altına Sarktı
TCMB Aralık ayı toplantısı sona erdi. Toplantı öncesinde yükselişe geçen dolar kuru, euro kuru ve altın fiyatları açıklanan karar sonrası yeniden dalgalandı. Peki, piyasalarda son durum ne, dolar, euro ve altın ne oldu?

Emlak365.com /  Merkez Bankası tarafından piyasaların merakla beklemiş olduğu faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklama sonrası gözler dolar kuru, euro kuru ve altın fiyatlarına çevrildi. Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı kadar metinde yer alan ifadelerde dolar kurunu aşağıya çekti.

MERKEZ BANKASI BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE FAİZ ARTIRIMI KARARI ALDI! 

Merkez Bankası bir Kasım ayı PPK toplantısında olduğu gibi Aralık ayı faiz toplantısında da beklentilerin üzerinde faiz artışı kararına imza attı.

Kasım ayında 475 baz puan faiz artışı kararı alan Merkez Bankası Aralık ayı toplantısı ile 150 baz puan faiz artışı kararı beklentisine rağmen 200 baz puan faiz artışı kararı alındı.

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı kadar açıklanan politika kararı metni de dikkat çekti. Dolarizasyon ve enflasyon ile kesin mücadele ve parasal sıkılaşma politikası açıklamaları sonrasında dolar kurunda hızlı geri çekilme yaşandı.

DOLAR KURUNDA SERT GERİ ÇEKİLME, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Merkez Bankası tarafından 200 baz puan faiz artışı kararı açıklanırken karar sonrasında dolar kurunda yeni dayanak noktası olarak ifade edilen 7.60 TL seviyesinin altına çekilme yaşandı.

Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararı sonrası 1 dolar 7.5754 TL seviyesine kadar çekildi. Euro kurunda da geri çekilme yaşanırken Euro satış kuru 9,2603 TL seviyesine kadar çekildi. Altın fiyatlarında da geri çekilme yaşandı.

Gram altın 457,56 TL seviyesine kadar çekilirken çeyrek altın fiyatı ise 749 liraya düştü.
Yorumlar (0)