Merkez Bankası Faiz Kararı Öncesi Dolar Kuru Uçuşa Geçti!

Önceki gün kapanışını yükselişle 5.

Merkez Bankası Faiz Kararı Öncesi Dolar Kuru Uçuşa Geçti!

Önceki gün kapanışını yükselişle 5.7693 liradan gerçekleştiren dolar kuru yönünü yine yukarı çevirdi. Merkez Bankası faiz kararı öncesi dolar kuru yükseldi. 11 Eylül dolar kuru kaç lira, 1 dolar kaç TL, dolar yükselir mi, Merkez Bankası faiz indirirse dolar ve altın fiyatları ne olur?

Yarın açıklanacak olan Merkez Bankası faiz kararı öncesinde dolar kuru yükselmeye başladı. 500 Baz Puan Faiz İndirimi İddiası Doları YükselttiMerkez Bankası tarafından yeni faiz indirimi kararı açıklanacağı kesinleşirken yapılacak olan faiz indirimi için 500 baz puan indirim iddiası doları yükseltti. Merkez Bankası'nın bu kadar büyük bir faiz indirimi hamlesi yapılacağı iddiası dahi yabancı yatırımcıda güven eksikliği yaratırken yarın açıklanacak karar ile gerçekten bu kadar büyük bir faiz indirimi yapılması durumunda ise yükselişin katlanarak artacağı iddia ediliyor. Enflasyon Rakamları Sonrası 5.65 Lira Seviyesine Düşen Dolar Kaç Lira Oldu, 11 Eylül 2019 1 Dolar Kaç TL?Dün yaşanan yükselişin ardından gelen kar satışları sonrasında dolar kuru günü 5,7693 lira seviyesinden tamamlamıştı. Bugün yaşanan son gelişmelerin ardından dolar kuru yine güne yukarı yönlü başladı. Öğle arasına yakın saatlerde dolar kuru 5.80 lira bandını test etmeye devam ediyor. 1 dolar 5,7888 lira seviyesinden güne devam ediyor. 

Dolar Neden Yükseldi?Merkez Bankası faiz kararı için yapılan 500 baz puanlık indirim iddialarının yanı sıra Amerika tarafından yapılan yeni yaptırım açıklaması da kurda yükselişe neden oldu. ABD Hazine Bakanı Mnuchin tarafından yapılan yaptırım açıklaması tedirginliğe neden olurken yatırımcıların da hem Merkez Bankası tarafından yapılacak olan yüksek tutarlı indirim haberi hem de yaptırım gibi nedenlerle dolarda patlama yaşanacağı beklentisi ile alıma yönelmesi yine çıkışa neden oldu. Konu hakkında Bloomberg HT kanalına değerlendirmede bulunan Deniz Yatırım'dan Orkun Gödek "5.7550 teknik seviyesi üzerindeki işlemlerin 5.83-5.85 dirençlerine dek devam edebileceği şeklindeki düşüncemizi şu aşamada muhafaza ediyoruz. PPK kararı ve paylaşılacak mesajlar lira eğilimi üzerinde etkili olacaktır" diyerek yarın ki toplantıya ve açıklanacak faiz kararına işaret etti.  Emlak365.com


Yorumlar (0)