Merkez Bankası Faiz Kararı Öncesi Enflasyon Baskısı!

Mart ayının açıklanacak olan en önemli verileri arasında yer alan Merkez Bankası faiz kararı öncesinde ekonomide enflasyon şoku yaşandı.

Merkez Bankası Faiz Kararı Öncesi Enflasyon Baskısı!
Mart ayının açıklanacak olan en önemli verileri arasında yer alan Merkez Bankası faiz kararı öncesinde ekonomide enflasyon şoku yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan son enflasyon verisine göre ne yazık ki TÜFE hem aylık hem de yıllık bazda beklentilerin üzerinde çıktı.

MERKEZ BANKASI MART AYINDA FAİZ İNDİRİMİ YA DA ARTIRIMI YAPACAK MI?

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan ekonomistler yüksek çıkan ve yüzde 16 seviyesine dayanan enflasyon rakamları sonrasında Merkez Bankası tarafından yapılacak olan yeni toplantıda faiz artırımı yapılmasının zorunlu bir hale geldiğini dile getiriyorlar. Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Burak Arzova yapmış olduğu değerlendirmesinde Ocak ayında 50 baz puan faiz artırımı yapılmamasını eleştirerek aksi bir karar çıkmasına şaşırmayacaklarını söyleyerek yine de faiz artışı gelmesinin ağırlık kazandığını söyledi.

Merkez Bankası eski Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Özatay ise yapmış olduğu açıklamasında “MB, önümüzdeki birkaç ay için düşük görünen politika faizinin, ilerisi dikkate alındığında düşük olmadığını nasıl anlatacak? Ekonomik birimleri buna nasıl ikna edecek? MB'nin önündeki temel sorun burada ortaya çıkıyor” diyerek faiz artımı kararının artık zorunlu bir hale geldiğini söyledi.

MERKEZ BANKASI MART TOPLANTISI NE ZAMAN?

TCMB Mart ayı toplantısı PPK faiz kararı 18 Mart 2021 tarihinde yapılacak. 18 Mart 2021 Perşembe günü yapılacak olan toplantı sonrası Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal saat 14:00 itibari ile açıklayacak.
Yorumlar (0)