Merkez Bankası Faiz Kararı Saat Kaçta, Şubat 2021 PPK Toplantısı Tahminleri ile Yorumlar Neler?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan politika faiz oranı kararı için geri sayım başladı.

Merkez Bankası Faiz Kararı Saat Kaçta, Şubat 2021 PPK Toplantısı Tahminleri ile Yorumlar Neler?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan politika faiz oranı kararı için geri sayım başladı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından 2021 yılının ikinci Para Politikası Kurulu toplantısı yapılacak. Toplantıda enflasyonla mücadele konusunda uygulanacak politikaların yanı sıra Merkezin politika faiz oranı da ilan edilecek.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN ŞUBAT 2021?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Şubat ayı faiz kararı 18 Şubat 2021 Perşembe günü yani bugün açıklanacak. Merkez Bankası tarafından açıklanan PPK takvimi ile 2021 yılında geride bıraktığımız 2020 yılında olduğu gibi piyasalara düzenli müdahale edebilmek adına Para Politikası Kurulu toplantılarının aylık yapılmasına karar verilmişti.

Toplantılar genelde her ayın üçüncü haftasında planlanırken aylık olarak açıklanacak olan faiz kararları ile dolar kuru, altın fiyatları ve enflasyon rakamlarında yaşanan gelişmelere müdahaleler  daha hızlı ve sert olarak yapılacak, enflasyonla mücadele kararlılıkla sürdürülecek.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SAAT KAÇTA?

Merkez Bankası PPK toplantısı için geri sayım başladı. Kurul tarafından yapılan toplantı sonrasında Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından alınan karar saat 14:00 itibari ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası resmi internet sitesi üzerinden ilan edilecek. Karar açıklandığı anda sitemizden de ilan edilecek olup uygulamalarımız ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz. xMERKEZ BANKASI ŞUBAT FAİZ KARARI NE OLUR?

Şubat ayı faiz kararı toplantısı öncesinde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın Reuters haber ajansına vermiş olduğu röportaj aslında verilecek olan kararın ilk sinyalleri olarak tanımlanmıştı. Başkan Ağbal enflasyonla mücadele konusunda sıkı para politikası uygulamaya devam edeceklerini ve yakın bir tarihte faiz indirimi planları olmadıklarını söylemişti.

Bu nedenle bugün Merkez Bankası tarafından faiz indirimi yapılmasına uzak bir ihtimal olarak bakılırken ortak  beklenti politika faiz oranının yüzde 17 seviyesinde sabit tutularak toplantının pas geçilmesi yönünde oldu.
Yorumlar (0)