Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası 3 Senaryo İle Dolar Kuru, Altın Fiyatları ve Borsa Ne Olur Uzman Yorumları

Merkez Bankası Mayıs faiz kararı için saatler kalırken piyasalar açıklanacak rakamı bekliyor. Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar kuru ne olur, altın fiyatları ve borsa beklentileri gibi sorular da yoğun bir şekilde yanıt ararken ekonomistlerin tahminleri peş peşe gelmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs toplantısı ne zaman, bugün saat kaçta, ne olur, faiz indirimi yapılırsa dolar ne olur, altın fiyatları düşer mi yükselir mi, borsa çıkar mı, faiz artıracak mı, faiz indirecek mi?

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası 3 Senaryo İle Dolar Kuru, Altın Fiyatları ve Borsa Ne Olur Uzman Yorumları

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısı başladı. Toplantının sonrasında açıklanacak TCMB Mayıs 2021 faiz kararı ile piyasaya yön verilecek. İşte olası senaryolar ile "Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar kuru ne olur, altın fiyatları düşer mi, yükselir mi, borsa çıkar mı?" sorusunun yanıtları...

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR, MAYIS AYI PPK TOPLANTISI İLE FAİZ İNDİRİMİ YA DA ARTIRIMI KARARI ÇIKAR MI?

TCMB Mayıs 2021 PPK toplantısı başladı. Görevinden alınan Naci Ağbal'ın yerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Şahap Kavcıoğlu'nun ikinci kez başkanlık edeceği kritik toplantının ardından saat 14:00 itibari ile alınan karar ilan edilecek. Karar öncesinde piyasalarda tansiyon yükselirken dolar kuru ve altın fiyatları yukarı yönlü hareketliliğini sürdürüyor. 

Atama kararından önce Yeni Şafak Gazetesi ekonomi müdürü olarak çalışan ve Naci Ağbal tarafından yapılan faiz artırımı kararlarını şiddetle eleştiren Kavcıoğlu'nun atama karara ile ara faiz indirimi beklentisi oluşmuş, dolar kuru son derece sert bir yükseliş yaşamıştı. Yaşanan dalgalanma sonrasında Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu peş peşe açıklamalar yapmak zorunda kalmış, sürekli olarak enflasyon rakamları düşmeden faiz indirimi yapılmayacağı vurgusunda bulunmuştu. 

TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamları ile yıllık TÜFE ortalaması yüzde 17 üzerine sıçrarken yapılan açıklamalar ile paralel olarak bu toplantıda faiz indirimi yapılmadan yine politika faiz oranının yüzde 19 seviyesinde sabit tutulması bekleniyor. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE OLUR, MAYIS AYI PPK TOPLANTISI FAİZ BEKLENTİSİ İÇİN 3 OLASI SENARYO NEDİR?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararı için bugün 3 olası ihtimal bulunuyor;

Merkez Bankası politika faiz oranı yüzde 19 seviyesinde sabit tutulacak ve toplantı pas geçilecek, 

Merkez Bankası politika faiz indirimi yapacak ve enflasyonda yaşanan yükselişe rağmen yüzde 19 seviyesini aşağıya çekecek, 

Merkez Bankası faiz artırımı yapacak ve yüzde 19 seviyesine yukarıya çekecek. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURU, ALTIN FİYATLARI VE BORSA NE OLUR?

Kritik karar öncesi piyasalarda yaşanan tedirginlik ve olası bir faiz indirimi hamlesi ihtimali üzerine dolar kuru ve altın fiyatları yükselişe geçerken ekonomistlerin ortak görüşü toplantının pas geçilerek faiz oranının yüzde 19 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde oldu. 

Olası 3 senaryo üzerinden yapılan değerlendirmelerde ise Merkez Bankası'nın piyasa beklentilerine ve yüksek enflasyona rağmen faiz indirimi yapması durumunda borsada sert düşüş ve satış etkisi, dolar kuru ve altın fiyatlarında ise yükseliş, faiz artırımı yapılması durumunda ise borsada yükseliş, dolar kuru ve altın fiyatlarında sert düşüş yaşanabileceği belirtiliyor. 

Beklentiler ile doğru orantılı olarak faizlerin sabit tutulması halinde ise karar öncesi yükselen kur ve altın fiyatlarının dengeye oturması, bir miktar gerilemesi sonrasında ise Merkez Bankası tarafından açıklanan karar metninde yer alan ifadeler ile yön arayacağı belirtiliyor.

NOT: Burada yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olmayıp, ekonomistlerin yorumlarından derlenerek hazırlanıp haberleştirilmiştir, yatırım tavsiyesi olarak kullanılamaz.

Yorumlar (0)