EKONOMİ

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Altın Fiyatları ve Dolar Kurunda Son Durum Ne?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından beklenen Ocak 2021 PPK faiz kararı açıklandı. Yüzde 17 seviyesinde sabit tutulan faiz kararı ve yapılan kararlı parasal sıkılaşma açıklaması sonrası euro, dolar kuru ve altın fiyatları düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından beklenen Ocak 2021 PPK faiz kararı açıklandı. Yüzde 17 seviyesinde sabit tutulan faiz kararı ve yapılan kararlı parasal sıkılaşma açıklaması sonrası euro, dolar kuru ve altın fiyatları düştü.

Merkez Bankası Ocak ayı faiz kararı açıklandı. TCMB Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan PPK açıklaması ile politika faizi yüzde 17 seviyesinde sabit tutuldu. Karar sonrasında piyasalarda aşağı yönlü hareketlilik yaşandı. 

MERKEZ BANKASI OCAK AYI FAİZ KARARI NE OLDU?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ocak ayı PPK toplantısı faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklama ile beklentiler ile doğru orantılı olarak TCMB politika faiz oranı yüzde 17 seviyesinde sabit tutuldu. Toplantı öncesinde ekonomistlerin ağırlıklı beklentisi faiz oranının sabit tutulacağı yönünde olmuştu. Hatırlanacağı üzere TCMB Kasım ayı ve Aralık ayı toplantısı ile toplamda 675 baz puan faiz artırımı yaparak son derece agresif bir yükseliş yapmıştı. 

Yapılan bu hızlı faiz artırımı sonrasında yüksek çıkan Aralık ayı enflasyonuna rağmen faiz oranlarının sabit tutulabileceği, en fazla 100 baz puan faiz artırımına gidilebileceği belirtilmişti. 

1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 17 seviyesinde sabit tutuldu ve Merkez Bankası Ocak ayı toplantısı pas geçilmiş oldu. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASINDA DOLAR, EURO KURU VE ALTIN FİYATLARI DÜŞTÜ MÜ?

Evet, açıklanan karar sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından politika faiz oranı yüzde 17 seviyesi ile sabit tutulurken piyasanın beklentisinin karşılanması ile dolar kuru ve altın fiyatları düştü. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan yüksek faiz eleştirisi sonrasında 7.50 TL seviyesinin üzerini görmüştü. Dolar endeksinde yaşanan geri çekilme ile beraber bugün açıklanan faiz kararı sonrasında dolar kuru alış 7,3871 TL ve satış 73942 TL seviyesine geriledi. Euro kuru ise 9 TL seviyesinin altına çekilerek alış 8,97 TL ve satış 8,9788 TL oldu. 

Uluslararası piyasada ons altın yoğun satış baskısı ile 1.869,20 dolar seviyesine kadar geri çekilirken gram altın alış 443,36 TL ve 443,46 TL satış fiyatı üzerinden işlem görürken çeyrek altın fiyatı da düştü. Çeyrek altın alış 723 TL ve satış 735 TL oldu. 

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir