Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar, Euro Ve Gram Altın Ne Kadar Oldu?

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Mart 2021 toplantısı bugün gerçekleştirildi. Merkez Bankası, Mart ayına ilişkin faiz kararında büyük bir sürprize imza attı. Piyasalar 100 baz puan faiz artırımı beklerken Merkez Bankası faizleri 200 baz puan arttırdı. Merkez Bankasını'nın bu hamlesinde sonra ise dolar, euro ve altın fiyatları tepetaklak oldu. Faiz kararı sonrası dolar, euro, altın ne kadar oldu?

merkez bankası faiz kararı sonrası dolar euro ve gram altın ne kadar oldu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı bugün gerçekleştirildi. Merkez Bankası’nın Mart ayına ilişkin faiz kararı ile piyasalar bir anda allak bullak oldu. Türk lirası güçlenirken dolar, euro ve altında geri çekilmeler yaşandı.

SÜRPRİZ FAİZ KARARI PİYASALARI ŞOK ETTİ

Merkez Bankası’nın haftalardır beklenen faiz kararı bugün açıklandı. Para Politikaları Kurulu (PPK) Mart ayı toplantısında Merkez Bankası politika faizinde 200 baz puanlık bir artışa gitti. Bu artış ile politika faizi yüzde 19’a yükseldi.

Merkez Bankasının politika faizini yüzde 19’a çıkarması piyasalarda adeta şok etkisi yarattı. Başta yabancı finans kuruluşları olmak üzere çok sayıda kurum Merkez Bankası’nın 100 baz puan faiz artırımı yapmasını öngörüyordu. Ancak Merkez Bankası bir sürprize imza atarak faizleri piyasa beklentilerinin iki katı oranında yükseltti.

DOLAR KURU TEPETAKLAK OLDU!

Merkez Bankası’nın faiz hamle ise ile dolar kuru kelimenin tam anlamıyla tepetaklak oldu. Faiz kararı açıklanmadan önce 7,47 TL’den işlem gören dolar kuru karar açıklanır açıklanmaz 7,34 TL’ye düştü. Bu düşüşün ardından dolar kuru şu anda 7,34 TL ile 7,35 TL arasında fiyatlanmaya devam ediyor.

EURO DÜŞÜŞÜNÜ DURDURMADI!

Dolar kuruna benzer bir düşüş euro kurunda da meydana geldi. Faiz kararı açıklandığı sırada euro kuru 8,92 TL’den işlem görüyordu. Faiz kararının etkisi ile euroda da düşüş gerçekleşerek 8,79 TL’ye gerileme yaşandı. Bu gerilemenin ardından euro kuru da bu noktada fiyatlanmaya devam ediyor.

GRAM ALTIN GERİLEDİ!

Faiz kararı dolar kuruna bağlı olarak fiyatlanan gram altını da etkiledi. Faiz kararının hemen öncesinde 416 TL’den satılan gram altın faiz kararının açıklanmasıyla 409 TL’ye geriledi. Gram altın da şu anda bu seviyeden işlem görmeye devam ediyor.

Emlak365.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir