Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru Ne Kadar Olur? Morgan Stanley Dolar Kuru Tahminleri

Türkiye ekonomisinde piyasalar Merkez Bankası'nın faiz kararına kilitlenirken dünyanın en büyük yatırım bankası olarak kabul edilen Morgan Stanley faiz senaryolarına göre dolar kuru tahminleri yaptı. Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar kuru ne kadar olacak?

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru Ne Kadar Olur? Morgan Stanley Dolar Kuru Tahminleri
Türkiye'de kritik Merkez Bankası faiz kararı öncesinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediliyor. Ülke ekonomisinde kritik bir eşik olarak kabul edilen Nisan ayı Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde ekonomik görüntüyü tetikleyebilecek iki önemli gelişme üzerinde duruluyor. Bunların ilki Rusya'nın Türkiye'ye olan uçuşları 1 Haziran'a kadar durdurması oldu. Bu karardan Borsa İstanbul dahi etkilendi. Diğeri ise bugün yapılan kabine toplantısından ekonomiyi etkileyecek nasıl tedbir kararları çıkacağı olacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Türkiye'de yaşanan bu ekonomik gelişmeler ışığında 15 Nisan 2021 Perşembe günü merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) toplantısı yapılacak. Bu toplantıda Merkez Bankası'nın faiz kararı belli olacak. toplantı günü saat 14:00'da ise faiz kararı açıklanacak.

MORGAN STANLEY DOLAR KURU SENARYOLARI

Merkez Bankası'nın vereceği faiz kararına ilişkin Morgan Stanley tarafından iki ayrı senaryo paylaşıldı. İlk senaryoya göre Merkez Bankası piyasaların beklentisinin aksine ve piyasaları yatıştıran Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun söylemlerinin tersine faiz indirimi yaparsa dolar kurunun varacağı nokta oldu. Morgan Stanley'e göre bir faiz indirimi karşısında dolar kuru ciddi anlamda sert bir yükseliş gerçekleştirecek. Böyle bir faiz indiriminde dolar kurunun 10 TL seviyesini aşabileceği tahmininde bulunuldu.

Merkez Bankası'nın sıkılaştırma adımları attığını gösteren bir faiz kararı alması durumunda Morgan Stanley tarafından bambaşka bir senaryo çizildi. Piyasalara sıkı para politikasının devam ettiğini gösteren bir faiz artırımı veya ileride faiz artırımı yapılabileceğine dair işaret verilmesi durumunda Morgan Stanley dolar tahmininde bulundu. Böyle bir durumda Türk lirasını pozitif olarak gelişecek diyen Morgan Stanley analistleri dolar kurunun 7,70 TL'ye kadar gerileyebileceğine dikkat çektiler.

Morgan Stanley tarafından yayınlanan raporda dolar kuru için belirlenen senaryolar ve tahminler ekonomi dünyasında oldukça ilgi çekerken herkes Merkez Bankası'nın Nisan ayı faiz kararının ne olacağına dair büyük bir merak yaşamaya başladı.
Yorumlar (0)