Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru Ne Olur Sorusuna Morgan Stanley Cevap Verdi!

Merkez Bankası Mart ayı PPK toplantısı için geri sayım hızlandı. Dolar kurunda yaşanan dalgalanma ve yukarı yönlü hareketlilik sonrasında alınacak karar daha da önem kazandı.Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart ayı faiz kararı için beklentiler açıklanmaya devam ederken dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Morgan Stanley tarafından hem faiz beklentisi hem de faiz kararı sonrasındaki dolar kuru tahmini açıklandı.MERKEZ BANKASI MART TOPLANTISI NE ZAMAN 2021?Merkez Bankası 2020 senesinde açıkladığı karar kapsamında 2021 yılında da aylık olarak her ay düzenli PPK toplantısı yapılacağını duyurmuştu.

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru Ne Olur Sorusuna Morgan Stanley Cevap Verdi!
Merkez Bankası Mart ayı PPK toplantısı için geri sayım hızlandı. Dolar kurunda yaşanan dalgalanma ve yukarı yönlü hareketlilik sonrasında alınacak karar daha da önem kazandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart ayı faiz kararı için beklentiler açıklanmaya devam ederken dünyanın en büyük yatırım bankaları arasında yer alan Morgan Stanley tarafından hem faiz beklentisi hem de faiz kararı sonrasındaki dolar kuru tahmini açıklandı.

MERKEZ BANKASI MART TOPLANTISI NE ZAMAN 2021?

Merkez Bankası 2020 senesinde açıkladığı karar kapsamında 2021 yılında da aylık olarak her ay düzenli PPK toplantısı yapılacağını duyurmuştu. Yapılan düzenlemenin ardından Mart ayındaki toplantının da tarihi belirlenmiş oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Mart 2021 toplantısı için geri sayım başladı. Merkez Bankası Mart ayı faiz toplantısı önümüzdeki hafta yani 18 Mart 2021 Perşembe günü yapılacak.MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR NE OLUR?

Konu hakkında açıklama yapan Morgan Stanley ekonomistleri tarafından Bloomberg HT kanalına yapılan değerlendirmede “Piyasa beklentilerine paralel faiz artışı gelse dahi gelişen ülkelere yönelik zayıflıklar nedeniyle USD/TL’nin 7,75 seviyesinde dengeleneceğini ve CDS’in 350 civarında kalacağını düşünüyoruz” diyerek dolar kuru tahminini duyurdu.

Merkez Bankasının beklenen faiz artırımı kararını verse dahi yapılan değerlendirmede “Beklentilerin üzerinde bir faiz artışı durumunda kazançların olacağını düşünüyor; buna karşın USD/TL ve CDS’lerin 2021’in düşük seviyelerini test etmesini beklemiyoruz.

Beklentilerin altında bir faiz artışı durumunda lira varlıkların zayıf seyri sürdürmesini ve kasım seviyelerini yeniden test etmesini bekliyoruz” diyerek Türk Lirası için kötümser bir tablo çizildi.MERKEZ BANKASI MART AYI FAİZ BEKLENTİSİ! MERKEZ BANKASI MART 2021 TOPLANTISI İLE FAİZ ARTIRIMI YA DA İNDİRİMİ YAPACAK MI?

Morgan Stanley tarafından yapılan değerlendirmede Merkez Bankası tarafından Mart ayı toplantısı ile oluşan yüksek enflasyon baskısı ve yükselen dolar kuru sonrasında faiz artırımı kararı çıkarılacağı iddia edildi.

Merkez Bankası faiz beklentisi rakamı olarak ise Morgan Stanley ekonomistleri en düşük 75 baz puan en yüksek ise 100 baz puan faiz artırımı beklediklerini dile getirirken ağırlıklı beklenti ise önden yüklemeli 100 baz puan faiz artırımı yönünde oldu. Karar önümüzdeki Perşembe günü saat 14:00'te ilan edilecek.
Yorumlar (0)