Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru ve Altın Fiyatlarında Son Durum Ne?

Merkez Bankası politika faiz oranı için beklenen Şubat ayı kararı açıklandı.

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru ve Altın Fiyatlarında Son Durum Ne?
Merkez Bankası politika faiz oranı için beklenen Şubat ayı kararı açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Şubat 2021 PPK toplantısı ile beklentiler ile doğru orantılı olarak faiz oranı yüzde 17 seviyesinde sabit tutuldu. Merkez Bankası kararı öncesi 7 TL üzerinde tutunmaya çalışan dolar kuru ve 400 TL sınırının altına düşen altın fiyatları merak konusu oldu.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURU NE OLDU?

Merkez Bankası faiz kararı öncesinde güne kritik destek noktası olarak kabul edilen 7 liranın üzerinde başlayan dolar kararı beklenen kararın açıklanması ile beraber 6.9385 TL alış ve 6.9470 TL satış üzerinden işlem görmeyi sürdürüyor.

Merkez Bankası'nın beklentiler ile doğru yönde faiz oranlarını sabit tutması ve toplantıyı yine pas geçmesi piyasalarda olumlu karşılandı. Faiz kararının yanı sıra açıklanan PPK karar metninde yer alan şahin mesajlar ve enflasyon ile mücadelede kararlı tutum ifadeleri dolar kurunda düşüşü de beraberinde getirdi. Euro kurunda ise düne oranla çok küçük bir farkla da olsa yükseliş yaşandı. Bu yaşanan yükselişin ardından Euro kuru alış 8.3897 TL alış ve 8.4043 TL satış seviyesinden işlem görmeyi sürdürüyor.MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI ALTIN FİYATLARI NE OLDU, ALTIN DÜŞER Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan karar sonrasında gram altın fiyatı yükseldi. Gram altın alış 398,52 TL ve satış 398,61 TL oldu. Çeyrek altın fiyatı ise düştü. Çeyrek altın fiyatı alış 650 TL ve satış 670 TL oldu. Ons altının fiyatı ise uluslararası piyasada 1.785,38 dolar satış seviyesinden işlem görüyor.

Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı beklentileri karşıladığı için altın fiyatları üzerinde sert iniş ya da çıkış etkisi yaratması beklenmiyor. Altın fiyatları için ons altının fiyatı, uluslararası piyasada yaşanan gelişmeler ve iç piyasadaki ekonomik veri akışı takip edilmeye devam ediyor.
Yorumlar (0)