Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru Yükselir Mi?

Türkiye ekonomisi için kritik kararlardan birisi bugün açıklanacak. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) Mayıs 2021 toplantısından bugün faiz kararı çıkacak. Peki faiz kararı öncesinde dolar kuru ne durumda? Dolar kuru faiz kararı sonrası yükselir mi yoksa düşer mi?

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar Kuru Yükselir Mi?

Türkiye ekonomisi kritik günlerden birisini daha yaşayacak. Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) bugün Mayıs 2021 faiz kararını vermek için Merkez Bankası Başkanı prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu yönetiminde toplanacak. Merkez Bankası'nın para politikasının masaya yatırılacağı toplantıdan bir de faiz kararı çıkacak. Merkez Bankası faiz kararının piyasaları oldukça etkilemesi bekleniyor.

Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesinde dolar kuru küresel gelişmelerin etkisiyle dar bantta dalgalı bir seyirde işlem görmeye devam ediyor. Piyasalar bugün Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutmasına kesin gözüyle bakıyor. Oluşan bu beklenti sonucu hem faiz indirimi hem de faiz artırımı çok büyük bir sürpriz olacak. 

FAİZLER SABİT TUTULACAK BEKLENTİSİ

Uluslararası finans kuruluşları Merkez Bankası'nın yeni yönetiminin faiz artırımına oldukça soğuk baktığını dile getirerek faiz indirimleri için ise henüz çok erken olduğu konusunda ağız birliği yaptılar. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da hemen faiz indirimi yapmayacaklarına dair açıklamalarda geçtiğimiz haftalarda piyasalara güven vermişti. Bu sebeplerden dolayı Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutması bekleniyor.

DOLAR KURU NE KADAR OLDU?

Merkez Bankası faiz kararı öncesinde dolar kuru 8,34 TL'den fiyatlanıyor. Dolar kuru yükseliş eğiliminde olsa da ABD'den gelen haberler ile dalgalı seyirde ilerliyor. Özellikle ABD Hazine Bakanı Yellen'in faiz artırımı yapılacağına dair öngörüsünü paylaşması piyasaları oldukça karıştırmıştı. Ancak yaşanan krizi yine Yellen bir açıklama yaparak toparladı. Bu toparlanmadan dolar endeksi güç kazanarak çıktı. Bundan dolayı da Türk lirası dolar kuru karşısında değer kazanımı şeklinde bir harekete başlayamadı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR KURU FİYATLAMASI NE OLUR?

Merkez Bankası'nın faizleri sabit tutmasına dair bir karar almasının dolar kurunda çok hafif bir gerilemeye neden olabileceği yorumları ekonomistler tarafından yapılmaya başlandı. Ancak bu beklentilerin aksine Merkez Bankası faiz artırımı yaparsa dolar kurunda ciddi bir gerileme olması ve kurun 8 TL'nin aşağısına düşmesi ihtimaller arasında yer alıyor. Olası bir faiz imdiriminde ise dolar kurunun sert bir yükselişte 9 TL sınırını aşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar (0)