Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Altın Günü Nasıl Kapattı?

Gün içerisinde Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Yeni TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında ilk faiz kararını açıklayan Merkez Bankası yüzde 19.00 oranları sabit tuttu. Faiz kararının açıklanmasıyla altın ve dolar kurunda gün sonu rakamları belli oldu.

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Altın Günü Nasıl Kapattı?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Nisan 2021 PPK faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz oranlarının sabit bırakıldığını duyurdu. Beklentilerin yönünde alınan karar ile politika faiz oranları yüzde 19.00 seviyesinde sabit tutulmuş oldu.

Para piyasalarının merakla beklediği karar sonrasında altın ve dolar kuru ilk tepkisini verdi. Gün içinde açıklanan karar sonrası yaşanan son hareketlilik ile gün sonu rakamları şöyle oldu.

FAİZ KARARININ DOLAR KURUNA ETKİSİ 

Para piyasalarını doğrudan etkileyecek faiz kararında sürpriz çıkmaması döviz kurunda sert hareketlenmeler yaşanmasını engelledi. Beklentiler yönünde alınan karar sonrası dolar kuru yatay hareketine devam etti. Gün içerisinde aşağı yönlü bir hareketlenme yaşanmış olsa da dolar kuru günü dengede tamamladı.

Günün ilk işlem saatlerine 8.09 TL bandından başlayan dolar kuru PPK faiz kararı öncesinde bu seyrini devam ettirdi. Kararın açıklanmasının ardından geri yönlü bir hareket sergileyen dolar kuru 8.08 TL bandında çekildi. Günün kalan işlem saatlerinde 8.10 TL bandını gören kur gün sonunda ise 8.06 TL'den işlemi tamamladı.Yatırımcıların tercih ettiği bir diğer yatırım aracı olan Euro'da günü değer kaybıyla tamamladı. Günün ilk işlem saatlerinde 9.69 - 9.70 TL bandında olan Euro, faiz kararı sonrası geri çekildi. Euro faiz kararının ardından gün sonunda 9.65 TL seviyesinde yer aldı.

ALTIN FİYATLARINDA GÜN SONU RAKAMLARI

Dolar kurunda yaşanan gelişmeler altın fiyatlarının da değişmesine neden oldu. Küresel piyasalarda ons altın yurt içinde dolar kuru ve diğer etmenler ile yön bulan altın fiyatları günü yükselişle tamamladı.Gram altın günün ilk işlem saatlerinde 454 TL seviyesinde yer alıyordu. Gün içerisinde yüzde 1.28 oranında değer kazanan gram altın günü 458 TL'den tamamladı. Gram altın dışında çeyrek altın da günü artarak tamamladı. Çeyrek altın gün sonunda 742 TL seviyesinde yer aldı.
Yorumlar (0)