Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Euro Kurunda Düşüş Hızlandı! TL Değer Kazanıyor

Dalgalı seyreden dolar kuru dün yaşanan yükseliş ile yeniden 8 TL seviyesinin üzerini görmüştü.

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar ve Euro Kurunda Düşüş Hızlandı! TL Değer Kazanıyor

Dalgalı seyreden dolar kuru dün yaşanan yükseliş ile yeniden 8 TL seviyesinin üzerini görmüştü. Bugün sabah saatlerinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan flaş swap kararı sonrasında beklendiği üzere dolar ve euro kurunda gevşeme yaşanırken Türk Lirası değer kazanmaya başladı. Peki, dolar neden düştü, Türk Lirası neden değer kazanıyor, dolarda düşüş sürer mi, dolar yükselecek mi, bu fiyatlardan dolar alınır mı?

Dolar kurunun dün yeniden 8 TL seviyesinin üzerini görmesinin ardından sabah Merkez Bankası tarafından flaş swap hamlesi kararı gelmişti. Açıklanan kararın ardından beklendiği üzere dolar kurunda düşüş başladı. Hem dolar kuru hem de Euro kuru düştü. MERKEZ BANKASI SWAP İHALE LİMİTİ YÜKSELTİLDİ!Bugün açıklanan karar sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından geleneksel ihale yöntemi ile gerçekleştirilen Döviz karşılığı Türk Lirası swap ihalele limiti yüzde 50 seviyesinden yüzde 60 seviyesine yükseltildi. Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası Kasım 2020 PPK toplantısı ile politika faizi oranını 475 baz puan artırarak yüzde 15 seviyesine yükseltmiş, ardından alınan ikinci bir karar ile haftalık swap işlemlerinde kullanışan Türk Lirası faizini de yüzde 15 seviyesine çekmişti. Swap faizlerinde yaşanan yükselişin ardından buradaki stokta düşüş eğilimi yaşanması üzerine Merkez Bankası işlemlerdeki limiti arttırma kararı alarak aslında teknik bir düzenlemeye gitmiş oldu. DOLAR KURU DÜŞTÜ! 1 DOLAR BUGÜN KAÇ TL, 26 KASIM 2020 DOLAR NE KADAR?Merkez Bankası tarafından yapılan müdahale öncesinde günde 7.94 TL seviyesinden başlangıç yapan dolar kuru müdahale sonrasında düştü. Dolar kuru 7.8866 TL alış ve 7.8925 TL satış fiyatı üzerinden işlem görmeyi sürdürüyor.  

Euro kuru ise 9,3938 TL alış ve 9,4082 TL seviyesine geriledi. Ekonomistler yaşanan düşüşün ana nedeninin Merkez Bankası tarafından piyasaya verilen kararlılık ve güven duygusu olarak gösterirken açıklanan ekonomik veriler ve koronavirüs aşı haberleri piyasalar tarafından takip edilmeye devam edilecek. Emlak365.com


Yorumlar (0)