Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Faiz, Enflasyon ve Kur Sarmalı Açıklaması Geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından dün yapılan 475 baz puanlık faiz artışı sonrası yeni faiz açıklamasında bulundu.

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yeni Faiz, Enflasyon ve Kur Sarmalı Açıklaması Geldi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından dün yapılan 475 baz puanlık faiz artışı sonrası yeni faiz açıklamasında bulundu. Yapmış olduğu her açıklamada yüksek faize karşı çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atamış olduğu Naci Ağbal'ın ilk başkanlık yapmış olduğu toplantıda 475 baz puan faiz kararı çıkması büyük yankı uyandırmıştı. Karar sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı değerlendirme merak konusu olmuştu.

TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenen 18. MÜSİAD EXPO Fuarı'na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN SON DAKİKA FAİZ, ENFLASYON VE KUR SARMALI AÇIKLAMASI! "Salgınla mücadele konusunda gereken her şeyi yapıyoruz. Bilim insanlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda atılması gereken adımları da atıyoruz. Devlet olarak tüm imkanları seferber ederek üretimi, ihracatı, ticareti, istihdamı ayakta tutuyoruz. Ekonomik sıkıntıları iş birliği ve dayanışmayla aşarak hedeflerimize ulaşabiliriz. Bunun için hepimize düşen görevler var.Milletimizin geleceğe güvenle bakabilmesi için bugün almamız gereken tedbirler neyse onları hayata geçirmekten kaçınmıyoruz. Gerekirse şu aşamada bazı acı ilaçları içmemiz gerektiğinin de farkındayız. Dünkü faiz artırımı kararını bu aşamada değerlendiriyoruz. Asıl hedefimiz enflasyonu en kısa sürede önce tek haneli rakamlara ardından orta vadeli hedeflerimizdeki seviyeye düşürerek faizlerin de buna uygun şekilde aşağı inmeye temin etmektir.

Bunu başardığımızda kurun da istikrara kavuşacağına düşünüyorum. Türkiye'yi faiz, enflasyon, kur sarmalından çıkarmamız şarttır. Faiz sebeptir. Enflasyon neticedir. Bunu böyle bilelim. Enflasyon sebep değildir. Faiz netice değildir, kendimizi aldatırız. Faiz her şeyden önce bir defa paradan para kazanmak suretiyle insanları sömürmektedir" sözleri ile dünkü karar hakkındaki ilk düşüncelerini paylaştı. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın görevden alınması sonrasında yerine Naci Ağbal atanmıştı. Naci Ağbal'ın ilk kez Para Politikası Kurulu Başkanlık koltuğunda oturduğu toplantıda politika faizi 475 baz puan arttırılmış, 10,25 seviyesinden yüzde 15 seviyesine yükseltilmişti. Emlak365.com


Yorumlar (0)