Merkez Bankası Faiz Kararına İlişkin İlk Değerlendirme JP Morgan'dan! Mart'ta Faizler Artacak

Ocak ve Şubat ayı PPK kararlarında faiz oranlarını sabit tutan Merkez Bankası'nın Mart ayı kararları merakla bekleniyor.

Merkez Bankası Faiz Kararına İlişkin İlk Değerlendirme JP Morgan'dan! Mart'ta Faizler Artacak
Ocak ve Şubat ayı PPK kararlarında faiz oranlarını sabit tutan Merkez Bankası'nın Mart ayı kararları merakla bekleniyor. Mart ayı başında ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi nedeniyle dolar kuru TL karşısında değer kazanmıştı. Yükselme eğiliminin devam ettiği bu süreçte faiz kararlarına ilişkin yeni bir değerlendirme geldi.

ABD'Lİ JP MORGAN'DAN TCMB FAİZ ANALİZİ

JP Morgan tarafından yayımlanan raporda, Merkez Bankası'nın Mart 2021 döneminde faiz oranlarında yüz baz puanlık artış beklediğini ilan etti. JP Morgan analizine göre Merkez Bankası politika faiz oranlarını yüzde 17.00 seviyesinden yüzde 18.00 bandına yükseltecek. Yapılan değerlendirmede şubat ayında elde edilen enflasyon verilerine değinildi. JP Morgan değerlendirmesinde Şubat'ta enflasyonun yüzde 16.2'ye yükselmesini sürpriz olarak değerlendirirken 2021 yılsonu enflasyon enflasyon beklentisini yeniledi.

JP Morgan beklentilerinde 2021 yıl sonu enflasyon oranları yüzde 10.5'ten yüzde 11.2 seviyesine çıktı. Enflasyon raporunda ayrıca yükselmenin TCMB'nin kontrolünde olmayan faktörlerden kaynaklandığı bildirildi. JP Morgan enflasyona ilişkin değerlendirmesinde "Yukarı yönlü sürprizlerin ısrarla devam ediyor olması zor kazanılan kredibiliteyi tehlikeye sokabilir. Dahası, emtia fiyatlarında devam eden artış ve faiz oranlarında yükselişin de daha sıkı bir para politikası duruşunu destekliyor." ifadelerine yer verdi.

Bu değerlendirmenin sonunda ise faiz oranlarına ilişkin beklenti "Bunun sonucu olarak, TCMB'den politika faizini Mart toplantısında 100 baz puan artırarak yüzde 18.00'a çıkarmasını bekliyoruz" sözleriyle duyuruldu. TCMB'nin faiz kararında önümüzdeki iki haftalık süreçte oluşabilecek fiyat gelişmelerinin de etkili olabileceği ifade edildi.
Yorumlar (0)