Merkez Bankası Faiz Kararları: Şubat 2021 PPK Toplantısı Ne Zaman?

Merkez Bankası Şubat 2021 PPK toplantısı ne zaman? PPK faiz karaları hangi tarihte açıklanacak? Faizler yükseltilecek mi? Tüm bu soruların yanıtları ve ekonomistlerin tahminleri haberimizde.

Ekonomi gündemi Şubat ayı için alınacak olan faiz kararlarını beklemeye geçti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından ilan edilecek karar kapsamında faizlerin nasıl bir sürece gireceği belli olacak. Piyasalarda yaşanan olumlu tablonun devamı adına uzmanların büyük önem gösterdikleri TCMB Şubat 2021 PPK toplantısına ilişkin ayrıntıları aktarıyoruz.

MERKEZ BANKASI PPK TOPLANTISI ŞUBAT 2021

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal başkanlığında gerçekleştirilecek PPK toplantısı sonrasında şubat ayı faiz kararları, ayın üçüncü haftasında belli olacak. TCMB tarafından ilan edilen takvime göre; Para Politikaları Kurulu Toplantısı 18 Şubat Perşembe günü gerçekleştirilecek. Naci Ağbal’ın başkanlığında toplantı sabah saat 10.00 itibariyle başlayacak. Ancak PPK toplantısı kapsamında alınabilecek faiz artırımı, faiz indirimi yada sabit faiz kararları öğleden sonra saat 14.00 itibariyle kamuoyu ile paylaşılacak.

Ocak PPK Toplantısında Alınan Kararlar

Ocak ayında gerçekleştirilen 2021 yılının ilk PPK toplantısı kapsamında faiz oranları sabit tutulmuştu. TCMB 2020 yılı içerisinde faiz oranlarına yönelik sert müdahalelerde bulunmuş ve politika faiz oranlarını yükseltmişti. 2020 yılı içerisinde yüzde 8.25 olan politika faiz oranları son artırımların ardından yüzde 17.00 bandında bulunuyor.

EKONOMİSTLERİN ŞUBAT PPK KARARLARINA İLİŞKİN TAHMİNLERİ

Geçtiğimiz günlerde Foreks, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından alınabilecek faiz kararına ilişkin bir anket gerçekleştirdi. 18 ekonomistin katıldığı ankette Şubat 2021 Para Politikaları Kurulu Toplantısı sonunda ilan edilecek kararların ne olabileceği soruldu. Ekonomistlerin büyük bir kısmı TCMB’nin şubat ayında faiz oranlarını sabit tutacağını öngördü.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir