Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu, Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Düşüşe Geçti!

TCMB Mayıs ayı PPK Toplantısı sona erdi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanan faiz kararı sonrası beklentiler ile doğru orantılı olarak faizler bir kere daha yüzde 19 seviyesinde sabit tutulurken piyasaların ilk tepkisi belli oldu, altın fiyatları ve dolar kuru düştü.

Merkez Bankası Faizi Sabit Tuttu, Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Düşüşe Geçti!

Merkez Bankası Mayıs ayı toplantısı sonrasında Şahap Kavcıoğlu tarafından piyasaların merakla beklemiş olduğu faiz kararı ilan edildi. Merkez Bankası bir kere daha toplantıyı faiz geçti ve Nisan ayında alınan kararın benzeri ile politika faiz oranını yüzde 19 seviyesinde sabit tuttu.

Açıklanan faiz kararı sonrasında günlerdir faiz oranları için sürpriz bir indirim kararı olabilir beklentisi ile yaşanan yüksek tansiyon düşerken dolar kuru ve altın fiyatlarında da geri çekilme yaşandı. 

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASINDA DOLAR KURUNDA SON DURUM NE, DOLAR DÜŞTÜ MÜ, DÜŞÜŞ SÜRER Mİ?

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından açıklanan faiz kararı ile politika faizi yüzde 19 seviyesinde sabit tutuldu. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama sonrasında son dönemde piyasada yürütülen spekülasyonlar ve olası faiz indirimi senaryoları nedeni ile yaşanan yükseliş yerini geri çekilmeye bıraktı. 

Yapılan açıklama öncesinde dolar kuru dalgalı seyretmeye devam etti. Dolar kuru faiz kararının açıklanmasının ardından 8,29 lira seviyesinin altına çekilirken ardından toparlanarak yeniden 8,30 lira seviyesinin üzerini gördü ve 8,3057 lira seviyesinde tutunmayı başardı. 

Merkez Bankası tarafından yayımlanan açıklama metninde mevcut duruş vurgusuna rağmen faiz artırımı konusunda şahin mesajlar verilmemesi piyasaların beklentisini istenilen düzeyde karşılamazken Şahap Kavcıoğlu'nun henüz istenilen güveni elde edemediği yorumlarının yapılmasına neden oldu. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE?

Merkez Bankası tarafndan yapılan faiz kararı açıklaması sonrası gram altın önce bir miktar geri çekilme yaşarken sonrasında ise uluslararası piyasada ons altın fiyatında yaşanan yükselişin etkisi ile yönünü yeniden yukarıya çevirdi. Gram altın fiyatı alış 478,34 TL ve 478,44 TL satış fiyatı üzerinden işlem görüyor. 

Merkez  Bankası faiz kararı sonrasında çeyrek altın alış fiyatı 767 TL ve satış fiyatı 789 TL oldu.

Yorumlar (0)