Merkez Bankası Faizleri Artıracak Mı, İndirecek Mi? Yabancı Ekonomist Beklenti Raporu

Merkez Bankası önümüzdeki faiz kararını açıklamaya hazırlanıyor.

Merkez Bankası Faizleri Artıracak Mı, İndirecek Mi? Yabancı Ekonomist Beklenti Raporu
Merkez Bankası önümüzdeki faiz kararını açıklamaya hazırlanıyor. Bir süredir faiz politikasında değişikliğe giden Merkez Bankası'nın bundan sonraki adımları merakla takip ediliyor. Şubat 2021 dönemi için PPK kararlarını açıklayacak olan TCMB'nin alacağı kararlar yabancı ekonomistler tarafından yorumlandı.

YABANCI EKONOMİSTLERDEN FAİZ DEĞERLENDİRMESİ 

Şubat 2021 PPK faiz kararına ilişkin yabancı ekonomistlerin genel kanısı, faiz oranlarının değişmeyeceği yönünde. PPK kararlarına dair açıklamalarda bulunan Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen, Merkez Bankası'nın sözlü yönlendirmeye tutarlı olarak faizlerde değişikliğe gitmeyebileceğini tahmin ettiğini açıkladı. Kalen değerlendirmelerinde ilan edilen enflasyon oranları ile hedeflenen enflasyon oranlarında iyileşme olması durumunda faiz indirimi olabileceğini. Enflasyon rakamlarına ne zaman iyileşme olabilceğine ilişkin ise trateji Direktörü Phoenix Kalen 2021 yılının üçüncü çeyreğini işaret etti. Kalen konuşmasında ayrıca Merkez Bankası'nın faiz konusunda herhangi bir aksiyon almayacağını düşündüğünü söyledi.

Ne Zaman Faiz İndirimi Olur?

Para Politikaları Toplantısı kapsamında faiz oranlarının ne zaman indirime gidebileceğine ilişkin de açıklamalarda bulunan Societe Generale Gelişmekte Olan Piyasalar Strateji Direktörü Phoenix Kalen 3. ve 4. çeyrek dönemlerini işaret etti. Merkez Bankası'nın politika faizinde yılın üçüncü çeyreğinde 100 baz puan, dördüncü çeyreğinde de 100 baz puan indirime gidebileceğini söyledi.

Merkez Bankası'nın politika faizlerine ilişkin bir değerlendirmede İspanyol BBVA'nın Büyük Veri Araştırmaları Başkanı Alvaro Ortiz Vidal-Abarca tarafından yapıldı. Merkez Bankası'nın Şubat 2021 faiz hamlesini ele alan Abarca, TCMB'nin faizleri sabit tutabileceğini ancak bir hareket için tetikte olacağını ifade etti. Abarca faiz oranlarına ilişkin değerlendirmelerinde ayrıca TCMB'nin 'bekle-gör' tutumu sergileyebileceğini söyledi. Bu durumun enflasyonla mücadele etmek için değişebileceğini ifade eden Abarca, TYCMB'nin gerekirse harekete geçebileceğine dair net bir yönlendirmeyi de sürdürebileceğini vurguladı.

Enflasyon Oranları Beklenenin Üzerinde Çıktı

TD Securities Gelişen Piyasalar Strateji Başkanı Cristian Maggio son enflasyon rakamları üzerinden PPK faiz kararlarını değerlendirdi. Enflasyon oranlarının beklenenden daha yüksek çıktığını ancak Merkez Bankası'nın bu nedenle bir faiz artırımına gitmeyeceğini tahmin etti. TCMB'nin politika faizini yüzde 17'de sabit tutacağını düşündüğünü söyleyen Maggio, gerekmesi durumunda faiz artırımı kararı alınabileceğini de sözlerine ekledi.

TCMB'NİN BUNDAN ÖNCEKİ FAİZ KARARLARI

Merkez Bankası tarafından aylık gerçekleştirilen Para Politikaları Kurulu kararları kapsamında faiz oranları yeniden belirleniyor. Merkez Bankası son PPK toplantısında faiz oranlarında değişikliğe gitmemişti. Politika faiz oranları Ocak PPK toplantısında yüzde 17.00 bandında bırakılmıştı.

Politika faiz oranlarına ilişkin son güncelleme ise 2020 yılı sonunda oldu.

Bir önceki yılın ilk dönemlerinde düşük faiz politikasıyla giren Merkez Bankası, pandemi sürecinin ekonomik etkileri kapsamında faiz oranlarını değiştirdi. Faiz konusunda ilk kararı yaz ayları başında atan TCMB politika faizlerini yüzde 8.25 seviyesinden yüzde 10.25 bandına taşıdı. Daha sonra 2020 yılının ikinci yarısında alınan karalar kapsamında politika faiz oranları önce yüzde 15.00 ve ardından yüzde 17.00 seviyesine yükseltildi.

ŞUBAT AYI PPK FAİZ KARARLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Merkez Bankası 2021 Şubat ayı PPK toplantısını 18 Şubat Perşembe günü gerçekleştirecek. Sabah saatlerinde TCMB Başkanı Naci Ağbal başkanlığında başlayacak olan toplantıya dair kararlar öğleden sonra saat 14.00'te kamuoyuna ilan edilecek.
Yorumlar (0)