Merkez Bankası Kasım Ayı PPK Toplantısı Açıklandı: TCMB Merkezden Piyasaları Sarsan Flaş Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından büyük bir merakla beklenen PPK toplantısı Kasım 2020 faiz kararı açıklandı.

Merkez Bankası Kasım Ayı PPK Toplantısı Açıklandı: TCMB Merkezden Piyasaları Sarsan Flaş Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından büyük bir merakla beklenen PPK toplantısı Kasım 2020 faiz kararı açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Murat Uysal yerine atanan Naci Ağbal tarafından açıklana ilk faiz kararı olması nedeni ile de büyük önem taşıyan TCMB Kasım ayı faiz kararı basın açıklaması ile ilan edildi. Peki, Merkez Bankası Kasım 2020 PPK toplantısı faiz kararı ne oldu, Merkez Bankası kaç puan faiz arttırdı, Merkez Bankası faiz artırırsa ne olur, kaç puan faiz arttırdı, beklentiler karşılandı mı?

Merkez Bankası Başkanı olarak atanan Naci Ağbal tarafından başkanlık edilen ilk Para Politikası Kurulu Toplantısı olması nedeni ile büyük önem taşıyan Merkez Bankası Kasım Toplantısı gerçekleştirildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından alınan ilk faiz kararı olması nedeni ile piyasalar tarafından yakından takip edilen karar büyük yankı uyandırdı. PİYASALAR EN AZ 200 BAZ PUAN EN FAZLA 600 BAZ PUAN FAİZ ARTIŞI KARARI BEKLİYORDU! Karar öncesinde açıklanan beklenti anketlerinin tümünde Merkez Bankası tarafından bir faiz artışı kararı çıkacağı bekleniyordu. Konu hakkında değerlendirmede bulunan tüm ekonomistler piyasalarda oluşan olumlu fiyatlamanın devam etmesi ve Merkez Bankası'nın bağımsız olarak para piyasalarını yönlendireceğini göstermesi açısından verilecek olan faiz kararının önemine değinmişti. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sürpriz bir karara imza atmış ve Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ı görevden almış, yerine ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak Naci Ağbal'ı atamıştı. Cumartesi günü yapılan bu sürpriz atama sonrasında Pazar günü de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sağlık sorunlarını neden göstererek görevden affını istemiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günü açıklama yaparak istifa kararını kabul ettiğini duyurmuştu. 

Piyasalar gelen bu haberleri olumlu kabul etmiş, dolar kurunda sert düşüş yaşanmıştı. Dolar kurunda yaşanan düşüş Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından yapılan "gerekeni yapacağız" açıklaması ile hızlanmış, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan ekonomi ve hukuk reformu açıklaması ile zirve noktasına ulaşmış, dolar kuru kısa sürede yüzde 10 değer artışı yaşamıştı. Piyasalarda yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek için;Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZ Huawei AppGalerry uygulamamız için TIKLAYINIZPİYASALAR BU KARARA KİLİTLENDİ! TÜRKİYE CUMHURİYET MERKEZ BANKASI KASIM 2020 FAİZ KARARI AÇIKLANDI! Yapılan açıklama ile "Naci Ağbal (Başkan), Murat Çetinkaya, Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Oğuzhan Özbaş, Emrah Şener, Abdullah Yavaş. Para Politikası Kurulu (Kurul), Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 10,25’ten yüzde 15’e yükseltilmesine Tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılmasına karar vermiştir" ifadeleri ile 475 baz puan faiz artışı yapıldı. BAZ PUAN NE DEMEK?Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama sonrasında baz puan nedir sorusu bir kere daha gündeme geldi. Faizler hakkında kullanılan terimler arasında yer alan baz puan her geçen gün gündelik hayatımızda da kullanılan terimler arasına girmeyi başarıyor. Faiz oranları için kullanılan ve oranlarda yaşanan değişiklikleri ifade eden birime baz puan denilmektedir. 100 baz puan 1 faiz oranı olarak ölçülür. Yani 100 baz puan MB politika faizi için 1 puanlık indirime tekabül eder ve bu şekilde hesaplanır. Emlak365.com


Yorumlar (0)