Merkez Bankası Kasım Kararı Öncesi Faiz Lobisi İddiası: Dolar, Euro Kuru ve Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

Naci Ağbal tarafından ilk kez başkanlık edilecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası PPK toplantısı faiz kararı öncesi faiz lobisi iddiaları yeniden gündeme taşındı.

Merkez Bankası Kasım Kararı Öncesi Faiz Lobisi İddiası: Dolar, Euro Kuru ve Altın Fiyatları Neden Yükseliyor?

Naci Ağbal tarafından ilk kez başkanlık edilecek Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası PPK toplantısı faiz kararı öncesi faiz lobisi iddiaları yeniden gündeme taşındı. Merkez Bankası'nı yüksek bir faiz artışına zorlamak adına dolar kuru ve altın fiyatlarında yeni bir yükseliş dalgası yaratıldığı iddia ediliyor. Peki, dolar kuru ve altın fiyatları neden yükselmeye başladı, neden yükseliyor, niçin yükseldi, dolar yükselmeye devam eder mi, Merkez Bankası'nın faiz kararı doları nasıl etkileyecek, Merkez faiz artırımı kararı doları düşürür mü?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kasım ayı faiz kararı öncesinde dolar kuru ve euro kurunda yükseliş yaşanmaya başlandı. DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Murat Uysal'ın yerine Naci Ağbal'ın atanması, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etmesinin ardından yerine Lütfi Elvan'ın atanması, ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen ekonomik ve hukuk reformu açıklamaları sonrasında dolar kuru hızla düşüşe geçmişti. Dün dolar kurunda yaşanan yükseliş  bugün hızlandı.7.59 TL seviyesini gören dolar kuru 7.7733 TL seviyesine kadar yükseldi. Euro kurunda da yükseliş yaşandı ve kur 9.2360 TL seviyesini gördü. Yaşanan bu yükselişin ana nedeni ise faiz lobisi olarak gösterildi. Yeni Şafak Gazetesi tarafından yapılan habere göre ise dolar kurunda yaşanan yükseliş faiz lobisi tarafından başlatılan yüksek faiz artışı haberlerine bağlandı. Sürekli olarak piyasaya pompalanan Merkez Bankası tarafından 500 baz puan faiz artışı yapılacağı iddiaları ile piyasanın beklentisi yükseltildi. Yüksek beklenti ile Merkez Bankası psikolojik baskı altına alındı. Beklendiği gibi bir kararın çıkmaması durumunda ne yazık ki dolar kurunda yaşanan düşüşten çok daha sert bir çıkış yaşanabileceği belirtiliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)